HABER

AB'de enflasyon yükselişe geçti

Brüksel - (AA) AB'de 2005 yılı sonunda yüzde 2,1 olan yıllık enflasyon, ocak ayında yüzde 2,2'ye yükseldi.

AB'nin resmi istatistik kurumu Eurostat'ın verilerine göre, ortak para avro kullanan 12 ülkede ise AB ortalamasının üzerinde seyreden ve geçen yılı yüzde 2,2 seviyesinde tamamlayan enflasyon, ocak ayında yüzde 2,4'e çıktı.

AB'de ocak sonu itibariyle son 12 aylık enflasyon oranının en düşük olduğu ülkeler Polonya (yüzde 0,9), İsveç (yüzde 1,1), Avusturya (yüzde 1,5) ve Holanda (yüzde 1,8) olarak belirlenirken, en yüksek rakamlar Letonya (yüzde 7,6), Estonya (yüzde 4,7), İspanya (yüzde 4,2), Lüksemburg ve Slovakya'da (yüzde 4,1'er) kaydedildi.

Ocak ayı itibariyle avro alanına dahil büyük ekonomilerinden Almanya (yüzde 2,1), Fransa (yüzde 2,3) ve İtalya'da (yüzde 2,2) AB ortalamasına yakın enflasyon verileri tespit edilirken, hesaplamada farklı bir metodun kullanıldığı İngiltere'nin enflasyonu yüzde 1,9 olarak açıklandı.

AB'de enflasyonu körükleyen sektörler kira, enerji, ulaşım, alkol ve tütün mamülleri ile eğitim harcamaları şeklinde sıralanırken, konfeksiyon ve telekomunikasyon sektörlerinde fiyatlar geriledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön