HABER

AB'de kriz yaratan yasa tasarısı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu (AP), AB ülkeleri içinde "hizmet sektörünün liberalleştirilmesini" öngören yasa tasarısını bugün kabul etti.

AB ülkelerindeki işçi sendikalarının ve sol partilerin sert tepkisi üzerine, yasa ilk kaleme alındığı halinden oldukça farklı biçimde kabul edildi. AP üyesi parlamenterlerin binden fazla değişiklik önergesi sunduğu oylama yaklaşık 2 saat sürdü. Oylama sonucunda 391 "evet", 213 "hayır" ve 34 "çekimser" çıktı.

İşçilerden gelen tepkiler üzerine, "Bir AB ülkesinden diğerine hizmet sektöründe çalışmaya giden işçilerin, kendi ülkelerindeki sosyal kurallara değil, misafir oldukları ülkelerdeki sosyal kurallara bağlı olmalarını" öngören değişiklik önergesi kabul edildi.

Kabul edilen başka bir değişiklik önergesine göre, AB üyeleri, çevre korunması, kamu güvenliği, tüketici hakları gibi konuları gerekçe göstererek, hizmet sektöründe diğer ülkelerden gelen yabancılara sınırlama getirebilecek. Yasa, AB ülkeleri içinde hizmet sektörünün daha fazla rekabete açılmasını öngörüyor.

Teknik olarak Avrupa Parlamentosu'nda bir kez daha oya sunulacak "hizmet sektörünün liberalleştirilmesi" yasasının yürürlüğe girebilmesi için AB Konseyi'nin de onayı gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler