HABER

AB'de sınır güvenliği arttırılıyor

MADRİD (İHA) - AB üye ülkeleri içişleri bakanları aldıkları karar ile Avrupa'nın güney sınır güvenliğini arttıracaklarını açıkladı.

Luxemburg'ta toplanan AB üye ülkeleri içişleri bakanları, özellikle İspanya'nın Afrika Kıtası'nda bulunan topraklarına ve Kanarya Adaları'na girmeye çalışan yüzlerce kaçak mültecinin, büyük sorunlar ortaya çıkardığı ve bu konuya bir önlem alınması gerektiği yönünde karara vardı.

Konuyla ilgili olarak İspanya İçişleri Bakanı Alfredo Perez Rubalca, "Artık bu Avrupa'nın genel problemidir. Bu sorunu birlikte çözmemiz gerekmektedir ve İspanya olarak AB'den yardım almamız gerekmektedir. İspanya hükümeti olarak biz elimizden geleni yaptık fakat tek başımıza bu problemi çözmemiz mümkün değildir. Bu nedenle kararın çıkmasını bekliyorduk ve kalıcı çözümlere ulaşabileceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu. Görüşmede alınan karara göre, İspanya'nın sınırları Avrupa Sınırlar Ajansı (FRONTEX) tarafından İspanya güvenlik güçleri ile koordineli olarak korunacak, sınır güvenliği maksimuma çıkarılacak, kontroller arttırılacak, acil ve kalıcı önlemler alınacak. Yapılan görüşmelerin sonunda alınan kararlar 15 Ekim tarihinden itibaren yürürlüğe konulacak ve öngörülen maliyet 2 ile 3 milyon UERO arasında olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön