ABD'li gökbilimci, uzaylılar için tarih verdi

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) Enstitüsü'nde çalışan gökbilimci Seth Shostak, dünya dışı akıllı varlıkların 20 yıl içinde bulunacağını savundu. Shostak ayrıca, şuan dünya dışı varlıklara ev sahipliği yapabilecek kaç adet gezegen olduğunun bilindiğini de ifade etti.

ABD'li gökbilimci, uzaylılar için tarih verdi

Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması (SETI) Enstitüsü'nde çalışan gökbilimci Seth Shostak, dünya dışı akıllı yaşamın varlığının önümüzdeki 20 yıl içinde kanıtlanacağına dair herkesle ‘bir fincan kahvesine' iddiaya girebileceğini söyledi.

Son 20 yılda evreni kavrayışımızın kayda değer bir biçimde arttığını belirten Shostak, şuan dünya dışı varlıklara ev sahipliği yapabilecek kaç adet gezegen olduğunun bilindiğini ifade etti.

‘BİLİNENDEN 10 KAT FAZLA GALAKSİ OLABİLİR'

Newsweek'in aktardığına göre Samanyolu'nda yaklaşık 100 milyon yıldız ve 100 milyar gezegen bulunurken, bunların çoğunun ‘potansiyel olarak yaşanabilir' olduğu belirtildi.

NASA'nın son verilerine göre gözlemlenebilir evrende bilinenden 10 kat fazla galaksi olabileceği kaydedildi.
Shostak, dünya dışı yaşamın varlığıyla ilgili mevcut anlayışımız hakkında çok az şey söyleyebileceğini çünkü bunun henüz bulunmadığını vurgularken, basit dünya dışı yaşam formlarının yakın gelecekte bulunabileceğini dile getirdi.

‘KÜVETİNİZİN İÇİNDEKİNE BENZER MİKROBİK YAŞAM BULABİLİRİZ'

Shostak şöyle konuştu:

"Küvetinizin köşesinde olan türden mikrobik yaşam bulabiliriz. Yakında daha fazlasını bulabiliriz. Ama bence bunu görecek kadar yaşayacağız."

‘İLETİŞİME GEÇME İHTİMALİMİZ DÜŞÜK'

Öte yandan Shostak, dünya dışı akıllı varlıklarla iletişime geçme ihtimalimizin düşük olduğunu belirtti:

"500 ışık yılı uzaktalarsa, 500 yıl eskiye dayanan bir sinyal duyacaksınız. Ve eğer ‘Merhaba biz Dünyalı'yız, nasılsınız?' diye geri cevap yollarsanız, onlardan tekrar bir cevap almanız 1000 yıl sürecek. Tabii cevap alırsanız. Ama en azından orada olduklarını bilirsiniz."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
bi an akpli uzay bilimci diye okudum. dedim noluyoz kıyamet mi kopuyor. malum onların öyle bişi olması kıyamet alameti gibi bişidir. sapıklık desen neyse
@seko_38 uzayla ilgili ilk tesisi begenmedigin akp bursada baslatti. E tabi sen kay lay lom oldugundan haber8n olmaz boyle seylerden.
@sevkettasdemir yok kardo biz marsta yaşıyoruzda farkında değiliz :D
bu da birşey mi ! daha 8. yüzyılda ünlü matematikçi, astrolog, fizikçi, düşünür, yazar, çizer, mutasavvıf El Salahaddin İbn-i Affan Bin Şecaattin Ya Gonzales Martinez bunu söylemişti ! bunlar daha yeni söylemiş çok mu?
bu da birşey mi ! daha 8. yüzyılda ünlü matematikçi, astrolog, fizikçi, düşünür, yazar, çizer, mutasavvıf El Salahaddin İbn-i Affan Bin Şecaattin Ya Gonzales Martinez bunu söylemişti ! bunlar daha yeni söylemiş çok mu ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler