HABER

ABD'li Kore gazileri Efes'te

ABD'li Kore gazileri, Efes Antik Kenti'ni gezdi ve Meryemana Evi'ni ziyaret ederek Hıristiyan inancı gereği "hacı" oldu.

ABD'li Kore gazileri Efes'te

Dün akşam saatlerinde otobüsle Pamukkale'ye gelen 24 kişilik grup, buradaki ziyaretlerini tamamlamalarının ardından yine otobüsle İzmir'e geçti. Selçuk İlçesine gelen ABD'li gaziler, önce Bülbüldağı'ndaki Meryemana Manastırı'na çıktı. Burada küçük Meryamana Kilisesi'ni ziyaret eden gaziler, Hıristiyan inançlarına göre, mum yakıp dua ederek "hacı" oldu.

Buradan Efes Antik Kenti'ne geçen ABD'li gaziler, üzerlerinde Kore'de savaştıklarını gösteren montları ve şapkalarıyla ilginç görüntüler oluşturdu. Hatıra fotoğrafı çeken gaziler, Artemis Tapınağı'nı, Selsius Kitaplığı'nı, Antik Tiyatro'yu resimledi.

90 yıl önce Elazığ'dan ABD'ye göçeden bir Türk baba ile İngiliz annenin çocuğu olan William Edward Alli adlı Kore gazisi, Türkiye'yi ve Türkleri çok sevdiğini belirterek, "Türkiye turizm açısından mükemmel bir ülke. Fiyatlar çok ucuz. Kendimi Türklere çok yakın hissediyorum. Atatürk, 'Ne mutlu Türküm diyene' demiş. Ben de diyorum ki, 'Ne mutlu Türk dostuyum' diyene" şeklinde konuştu. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin her zaman birlikte hareket etmesinden mutluluk duyacağını kaydeden Alli, ABD'nin Türkiye'nin desteği olmadan Irak Savaşı'nı başarmasının mümkün olmadığını ifade ederek, "Ancak Türkiye savaşa girerse maddi kayıpları olacaktır. Bu bakımdan ABD'nin Türkiye'ye maddi destek vermesi gerekir" diye konuştu.
ABD'li Kore gazileri, daha sonra karayolu ile İzmir'e geçerek Kaya Prestij Oteli'nde konakladı.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler