ABD'li Senatör: Kudüs kararı tehlikeli, Türkiye ile ilişkilerimizi bozabilir

ABD'de Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Başkan Trump'ın Kudüs kararını "tehlikeli" olarak nitelendirdi. Whitehouse bunun "ABD'nin askeri anlamda bağımlı olduğu Türkiye" ile ilişkilerine zarar verebileceğini söyledi.

ABD'nin Rhode Island eyaletinin Demokrat Senatörü Sheldon Whitehouse, Başkan Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını sert bir dille eleştirerek, bunun ABD'nin Türkiye ve Suudi Arabistan gibi Orta Doğu'daki ülkelerle ilişkilerini bozabileceğini söyledi.

CNN televizyonunda katıldığı programda konuyla ilgili değerlendirmeler yapan Whitehouse, "Burada esas tehlikeli olan noktanın Orta Doğu'da askeri anlamda üslenmemiz konusunda halen bağımlı olduğumuz Türkiye ve bölgedeki en iyi dostumuz olmasına karşın Beyaz Saray'ın ilişkileri sürekli geriye götürmeye çalıştığı Suudi Arabistan'la ilişkilerimize etkileri olduğunu düşünüyorum" dedi.

"GERÇEKTEN ZARAR VEREBİLİR"

Whitehouse, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın bu karara tepki olarak bazı adımlar atması halinde bunun, ABD'nin "bu bölgede etkili olma kabiliyetine gerçekten zarar verebileceğini" de sözlerine ekledi.

Başkan Trump, seçim kampanyasında verdiği bir vaadi yerine getirerek, bu hafta içerisinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdıklarını ilan etti ve büyükelçiliğin buraya taşınacağını söyledi.

İsrail, Kudüs'ün 1948 yılında batısını, 1967 yılındaki Altı Gün Savaşları sonrasında doğusunu işgal etmiş ve 1980 yılında kentin tamamını başkenti ilan eden yasayı onaylamıştı. İsrail'in bu kararı uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. Filistinliler de Doğu Kudüs'ü gelecekte kurulacak devletlerinin başkenti olarak kabul ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de Kudüs'ün nihai statüsünün barış görüşmelerinin ileri aşamalarında ele alınması ve iki devletli çözüm temelinde kentin İsrail ve Filistin devletlerinin başkenti olması gerektiğini savunuyor.

Bu nedenle Trump'ın kararına BM ve çok sayıda ülke tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kararla ilgili olarak "Böyle bir adımı atmak bölgeyi ateş çemberinin içine atmaktır" dedi. Reuters'ın haberine göre, Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi de Trump'ın kararını "haksız ve sorumsuz" olarak nitelendirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Arap dünyasında lider kalmadı hatta müslüman ülkelerde sağlam lider yok hatta müslüman ülkelerde ekonomi güvenlik eğitim sanayi sistemi güçlü ulke ve lider yok bu durumda aşağılık Yahudiler rahat rahat hareket ediyor
130 trilyon dolar borcu olan bir dev var karşımızda ve tıpkı donald regan gibi geçmiş başkanda ki güç sarhoşluğuna tutulmuş ama abd nin kendi halkı bile Obamayi arar oldu abd kendisi için bütün dünyayı karıştırıyor.
Şu lanet olası İncirlik üssü kapatılsın artık! Ne kadar Coni varsa sınırdışı edilsin!!! Lafla olmuyor artık kimse de ciddiye almıyor bizi! İcraat görmek istiyoruz!
APTALLIK
Arafat rahmetli oldu,Kaddafiyi mındar ettiler,suriyeyi sallıyolar,mısır arap dünyası ortada.Söz sahibi kimse olmayınca meydan bunlara kalıyo,gerçi meydanı boşaltanda bunlar ve iş birlikçi hainleri..
senetörde iyi çocuk rolünü oynuyor hepsi aynı b...!
Dert ettikleri şeye bak Ypg-Pkk var ya ,hani o kadar silah verildi ya ,hah işte onlar korur abd askerlerini ve çıkarlarını tüm Ortadoğuda rahat olun!!
Ağaoğlunu başkan yaparsan böyle olur..Hamburger yemekten Amerikada da beyin kalmadı..
senatörün aklının yüzde bir bile yok turp kafalı trumph da....akıllı adammış senatör
batık abd İsrailli iş adamlarına yalakalık yaparak paraları cebe indirmeye çalışıyor. amaaa israilin parasını tokatlama yalakalıkları için trump ın ve abd nin ağababası olan ingiltereyi kandırması gerekiyor ilk önce. yüzotuz tirilyon dolar borcu ödemek için abd yi satmak gerekiyor. bu dünyada batık abd ye çinlilerden başka talip yok. donuna kadar çin e borçlusun bunu aklından çıkarma.
ya bu uyuyan müslüman ülke hükümetleri tek bişey yapsın yeterlidir, ABD ve batıdan silah ve logistik araçlar alımlarını durdursun, başı aşağıya eyik duruşları deve duruşlarını andıran Televiztyonlara çıktıklarında gülen ienğin sırıtısını andıran körfez emir ve kıralarda aynısını yapsalar ABD ve Batı silahlarını satacak kimse kalmaz ve ekonomileri çöker. ama bunu yapacak cesaretli varmı?
zaten varmıydı ki bundan böylede hiç olmayacak ülkemi terk edin katiller sürüsü.
Diğer Haberler