HABER

ABD'liler için "ABD tehdit unsuru"

WASHINGTON (İHA) - Amerikalılar ülkeleri için İran'ı 1. tehdit kendi ülkelerini de 5. tehdit olarak görüyor.

Pew Research Center tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikan halkı, ülkeleri için en büyük tehdit olarak ilk sırada İran'ı görüyor. Amerikalıların tehdit olarak gördükleri ülkeler arasında Çin 2., Irak 3. ve Kuzey Kore'de 4. sırada yer aldı.

Araştırmanın en ilginç sonucu da Amerikalıların kendi ülkelerini kendi ülkeleri için en büyük 5. tehdit olarak görmesi.
1-5 Şubat tarihleri arasında bin 502 Amerikalı arasında yapılan araştırmada halkın yüzde 65'i İran'ın nükleer programını büyük tehdit olarak gördüğü yönünde görüş bildirdi.

Amerikalıların yüzde 72'si İran'ın nükleer silaha sahip olması halinde İsrail'i hedef alacağını düşünüyor.
Yine Amerikalıların yüzde 66'sı, İran'ın nükleer silah edinmesi halinde ABD ve Avrupa'yı tehdit edeceğin şeklinde görüş beyan etti.
Amerikan halkının yüzde 53'ü, ABD'nin İran'ın nükleer programı konusunda gereğinden fazla zaman harcadığı görüşünde ve yüzde 72'lik bir kesim bu konuda Birleşmiş Milletler'in (BM) öncülük etmesini istiyor. Amerikan halkının yüzde 51'i de Avrupa Birliği'nin (AB) konuya el atması gerektiğini düşünüyor.
Amerikalıların yüzde 60'ı Kuzey Kore'nin nükleer programını ülkeleri için tehdit olarak görüyor.
Çin'in gelişmesini tehdit olarak algılayanların oranı yüzde 47, Latin Amerika'daki solcu liderleri tehdit görenlerin oranı yüzde 24 ve Rusya'daki otoriterliği sorun yapanların oranı da yüzde 22.
Amerikalılar genel anlamda bir bütün ülke olarak İran'ı yüzde 27, Çin'i yüzde 20, Irak'ı yüzde 17, ve Kuzey Kore'yi yüzde 11 oranlarında tehdit olarak gördüklerini ifade ettiler.

Araştırmanın yüzde 3'lük bir oranda artı ya da eksi yönde hata payı içerebileceği belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler