HABER

ABD'nin en tehlikeli şehri Detroıt

NEW YORK – (ANKA) - Amerikan Kriminoloji Cemiyeti (The American Society of Criminology) tarafından, ülke genelinde işlenen suçlarla ilgi araştırma raporu dün ABD'de yayınlandı. Hazırlanan raporda ABD'nin en tehlikeli şehrinin Detroit olduğu açıklandı.
Araştırma, ABD'deki, nüfusu 75 bin kişinin üzerinde olan 378 ayrı şehirde işlenen, cinayet, tecavüz, hırsızlık, gasp, soygun araba hırsızlığı gibi çeşitli suçlar kategorilerine göre puanlandırılarak değerlendirildi. Raporda, FBI‘nın şehirlerdeki suç istatistikleri esas olarak alındı. Bu yıl Amerikan Kriminoloji Cemiyeti kuruluşu tarafından'dan 14'üncüsü yayımlanan raporda bu yıl en tehlikeli şehir olarak açıklanan Detroit'in ardından geçtiğimiz yılın en tehlikeli Amerikan şehri olan St. Lois ikinci sırada yer aldı.

- ABD'NİN EN TEHLİKELİ ŞEHİRLERİ SIRALAMASI -
Açıklanan suç oranları raporuna göre ABD'nin en tehlikeli 10 şehri ve bulundukları eyaletlerin sıralaması şöyle:

1. DETROIT - MICHIGAN
2. St. LOIS – KALİFORNİYA
3. FLINT – MICHIGAN
4. OAKLAND – KALİFORNİYA
5. CAMDEN – NEW JERSEY
6. BIRMINGHAM – ALABAMA
7. NORTH CHARLESTON – GÜNEY KAROLAYNA
8. MEMPHIS - TENNESSE
9. RICHMOND – KALİFORNİYA
10. CLEVELEND - OHIO

-EN SAKİN ŞEHİR KALİFORNİYA'DAKİ MISSION VIEJO ŞEHRİ-

Açıklanan raporda ABD' de suç oranlarının en düşük olduğu şehirlerde belirlendi buna göre Kaliforniya eyletinde bulunan Mission Viejo şehri, ABD'nin en sakin şehri olarak belirlendi. Suç işleme oranlarının en düşük olduğu ABD şehirlerinin sıralması ve bulunduklrı eyaletler ise şöyle :

1. MISSION VIEJO – KALİFORNİYA
2. CLARCKSON – NEW YORK
3. BRICK TOWNSHIP – NEW JERSEY
4. AMHERST – NEW YORK
5. SUGAR LAND - TEKSAS

-EN TEHLİKELİ ŞEHİR DETROIT'DEN 1 MİL YON KİŞİ GÖÇ ETTİ-

Amerikan Kriminoloji Cemiyeti tarafın 14 yıldır aralıksız olarak yayımlanan Amerikan şehirlerinin suç haritasını çıkartan raporda bu yıl birinci sırada yer alan Michigan eyaletinin Detroit şehri 407 toplam suç puanıyla en tehlikeli Amerikan şehri ünvanını elde etti, suç işleme oranının en az olduğu Kaliforniya eyaletinin Mission Viejo şehride raporda 82 puan alarak en sakin Amerikan şehri olma ünvanını elde etti. 1980'li yıllarda ABD'de işlenen cinayetlerin başşehri olarak adlandırılan Detroit 1950 yılından bu güne kadar yaklaşık 1 Milyon kişi göç etti. Detroit şehrinin 2007 yılındaki nüfusu ise yaklaşık 919 bin kişi civarında. Detroit şehri özellikle büyük Ameikan şirketlerin merkezlerinin bulunduğu ve Amerikan otomotiv sektörünün başkenti olarak kabul ediliyor. (ANKA)

Geri Dön