HABER

ABD'nin füze savunma sistemi planı

ABD'nin füze savunma sistemi planı

WASHINGTON (İHA) - ABD ve Rus füze savunma uzmanları, Budapeşte'de biraraya gelecek. Taraflar arasındaki toplantının 13 Aralık'ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ABD ve Rus füze savunma uzmanları 13 Aralık'ta Budapeşte'de biraraya gelerek, bir görüşme gerçekleştirecek. Toplantıda, ABD'nin Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze savunma sistemi tartışılacak. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre taraflar, Ortadoğu'yu tehdit edecek herhangi bir unsur için füze savunma ve radar izleme konusunda işbirliği yapmak üzere biraraya gelecek. Açıklamada, "Uzun bir süredir devam eden görüşmelerin stratejik işbirliğine dönüşmesi ve her iki ülkenin de gerçek birer stratejik partner gibi füze savunma sistemi konusunda birlikte hareket etmeleri için çalışmalar sürüyor" denildi.

Öte yandan Washington hükümeti, İran'dan gelecek olası bir nükleer tehdide karşı Çek Cumhuriyeti ve Polonya'ya füze savunma sistemi kurmayı planlıyor. ABD'li yetkililer, Avrupalı müttefiklerin korunması için bu planın son derece gerekli olduğunu ve Rusya ile bu konuda bir uzlaşma sağlanmasını beklediklerini dile getiriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön