HABER

"ABD'nin Irak'tan çekilme kararını bekliyoruz"

Tahran - İran yönetimi, ABD hükümetine askerlerini Irak'tan çekmesi şartıyla yardım edebileceğini açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, düzenlediği basın toplantısında, hafta içinde açıklanan Irak Çalışma Grubu'nun raporuna değindi ve ABD yetkililerinin rapor konusundaki tutumlarını tam olarak ortaya koymadıklarını söyledi.

"ABD hükümetinin Irak'tan çekilme kararını bekliyoruz" diyen Hüseyni, kendi görüşlerini bu karardan sonra bildireceklerini kaydetti.

Irak'taki güvensizliğin asıl nedeninin işgalciler olduğunu, bu ülkede güvenliğin sağlanması için işgalci güçlerin bölgeyi terk etmesi gerektiğini vurgulayan Hüseyni, işgalci güçlerin Irak'ı terk etmesinden sonra Orta Doğu'daki güvenliği bölge ülkelerinin sağlayabileceğini ifade etti.

Sözcü, ABD ile ikili müzakerelere ilişkin bir soru üzerine, "Bizim ABD ile ikili olarak müzakere etmemiz asla söz konusu değil" diyerek, görüşme önerisinin ABD tarafından geldiğini belirtti ve "Şu anda önemli olan Irak'tan geri çekilmek için ABD hükümetin resmi bir karar almasıdır. ABD ile görüşmek ve diğer konular
bu karardan sonra ele alınabilir" diye konuştu.

Irak hükümetine yardım için hiçbir ön koşulları olmadığını ifade eden Hüseyni, Irak'ta huzur, istikrar ve güvenlik için Irak hükümetiyle her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Hüseyni, ülkesinin nükleer programı nedeniyle Batılı ülkelerle yaşadığı krize değinirken de ABD ile birlikte hareket eden üç Avrupa ülkesi İngiltere, Fransa ve Almanya'yı "çok kötü bir yol seçmekle" suçladı.

Avrupa ülkelerinden tekrar müzakereye dönmelerini isteyen Hüseyni, Rusya ve Çin'in tutumunun da müzakereye dönülmesinden yana olduğunu vurguladı.

Hüseyni, Rusya Federal Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Sergey Kriyenko'nun da İran-Rusya karma ekonomik toplantısı için yarın Tahran'a geleceğini bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön