HABER

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler

- Batman ve Bingöl'de ABD Başkanı Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı protesto edildi

BATMAN/BİNGÖL (AA) - Batman ve Bingöl'de ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterildi.

Batman'da Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu bünyesinde bir araya gelen 50'yi aşkın sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, Turgut Özal Bulvarı Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. Gruptakiler, Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Türkçe, Kürtçe ve Arapça dualarla Kudüs'e sahip çıktı.

Sık sık tekbir getiren kalabalık, "İncirlik kapatılsın, Ayasofya açılsın", "Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail", "Bağımsız Filistin defolsun ABD", "Kahrolsun İsrail, kahrolsun emperyalizm" sloganları attı.

Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Ergin, burada yaptığı açıklamada, ABD'ninKudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "yok" hükmünde olduğunu söyledi.

Emperyalist güçler tarafından İslam coğrafyasının tamamının kana boyandığını vurgulayan Ergin, "İki cihan harbine yol açarak milyonlarca masum insanı katleden ABD ve AB bloku, kendi refahlarını Müslüman kanı üzerine inşa etmeye çalışmaktadır. Özellikle ABD, ekonomik, askeri ve siyasi iktidarını pekiştirmek için Kudüs üzerinden yeni bir hamle başlatmıştır. Dünyayı köleleştirmeye çalışan büyük şeytan ABD'yi uyarmak amacıyla toplanmış bulunmaktayız." ifadelerini kullandı.

Kudüs'ün Müslümanların ilk kıblesi olduğunu belirten Ergin, şöyle devam etti:

"Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD'ye ve sessiz kalarak destek veren devletlere sesleniyoruz. Kudüs, Müslümanların ilk kıblesi ve kanayan yarasıdır. İnsanlığın ortak mirası olan Kudüs'ün özgürlüğü, Müslümanlar için cihat sebebidir ve imanlarının bir parçasıdır. ABD'nin kararı, üç din için manevi ve tarihi kıymete sahip, barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmüştür. Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyeceğiz. İşgalci İsrail, gayrı meşru bir devlettir ve Kudüs'ü başkent yapma kararları da tarihi gerçeklere ve BM kararlarına aykırıdır."

Eğitim Bir Sen Gercüş İlçe Temsilcisi Süleyman Avcı da yaptığı açıklamada, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini, Filistin'in 1948 yılından beri Büyük İsrail Projesi çerçevesinde adım adım işgal altına alındığını belirtti.

İslam'ın ilk kıblesinde dahi Ezan-ı Muhammediye'nin yasaklanmasının, son olarak da Kudüs'ün işgalci siyonistlerin başkenti olarak ilan edilmesi cüretinde bulunulduğunu aktaran Avcı, "Bir eşkıya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyoruz. Artık ümmetin prangalarından kurtulması ile Filistin'in özgürlüğüne kavuşması aynı çizgiye gelmiştir. Vicdanını kaybetmemiş uluslararası camiayı ve Müslüman devletleri biran önce önlem almaya ve seslerini yükseltmeye davet ediyoruz." dedi.

- Bingöl

Bingöl Memur-Sen İl Başkanlığı, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etmek amacıyla öğle namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya geldi.

Memur-Sen İl Başkanı Mücahit Çelik, burada yaptığı açıklamada, şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyetin, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlandıklarını söyledi.

"ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır." diyen Çelik, Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyeceklerini aktardı.

Çelik, "Buradan diyoruz ki korsan İsrail Kudüs'ü başkent yapmak gibi bir hataya düşmemeli, ABD İsrail'in başkentinin Washington olduğunu idrak etmeli." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, sık sık İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atıldı. Okunan duanın ardından basın açıklamasına katılan bir grup, ABD doları yaktı.

(AA)

Geri Dön