HABER

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

Fas Yazarlar Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararı ile Ortadoğu'yu "kanlı bir bataklığa" sürükleyeceği konusunda uyardı.

Fas Yazarlar Birliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Trump'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararının bölgedeki barış sürecini sabote ederek, Ortadoğu'yu kanlı bir bataklığa sürükleyeceği belirtildi.

Kararın Filistin halkının kaderine, tarihine ve geleceğine ciddi bir darbe olduğu belirtilen açıklamada, "ABD, Kudüs'ü Yahudileştirme planından vazgeçmeli. ABD Başkanı Trump ne yaparsa yapsın Filistin halkının sesini susturamayacak." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Filistinliler, Araplar ve Müslümanlar birlik ve dayanışma içerinde bu karara karşı acil eylem planı yapmaya davet edildi.

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

(AA)

Geri Dön