HABER

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler

- ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkent olarak tanıması, Kayseri, Niğde, Kırıkkale, Sivas, Kırşehir, Yozgat ve Nevşehir'de protesto edildi

KAYSERİ (AA) -Kayseri, Niğde, Kırıkkale, Sivas, Kırşehir, Yozgat ve Nevşehir'de bazı sivil toplum kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararını protesto etti.

Kayseri'de cuma namazının ardından Hunat Cami önünde toplananlar, "Siyonist İsrail hesap verecek", "Kahrolsun İsrail" şeklinde slogan attı. Protestoya katılan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, burada yaptığı açıklamada, "Bu tahrik hiçbir şekilde kabul edilemez. Mekke de Medine de Kudüs de bizim için kutsaldır." dedi.

Grup, Kayseri Müftüsü Şahin Güven'in yaptığı duanın ardından dağıldı. Protestoya Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, belediye başkanları ve çok sayıda kişi katıldı.

Ayrıca Anadolu Gençlik Derneği de cuma namazı sonrası Bürüngüz Camisi önünde ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etti.

Erciyes Üniversitesi Yerleşkesindeki cami önünde de cuma namazı sonrası toplanan bir grup öğrenci, ABD'yi protesto gösterisi yaptı.

- Niğde

Niğde'de Dışarı Cami'de cuma namazı çıkışı basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, ABD Başkanı Donald Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini söyledi. Kararın, İsrail ve Filistin toprakları arasındaki husumeti artırmaktan başka sonucu olmayacağını belirten Peşin, şöyle devam etti:

"Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır. Kudüs'ü tacize teşebbüs edenler, Türk'ü, Arap'ı, Kürt'ü ile tüm Müslümanlarda Selahaddin Eyyubi ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir."

- Kırıkkale

Kırıkkale'de Nur Cami ve Külliyesi önünde cuma namazının ardından basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Nuh Dağdelen, Kudüs'ün tüm Müslümanların "kırmızı çizgisi" olduğunu söyledi. Bunun, bölgede istikrarı ve barışı tehdit etmeye yönelik bir adım olduğunu vurgulayan Dağdelen, "Türkiye'nin, insanlığın sulhiyeti olan Kudüs'ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde ortayla koyduğu bu tepkinin sonuna kadar arkasındayız. Dünyadaki tüm Müslümanların İslam İşbirliği Teşkilatı zirve dönem başkanı olan Türkiye'nin çağrısına kulak vererek Kudüs'e sahip çıkacağına inanıyoruz. ABD'nin bu kararı dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürüdür." dedi.

Protestoya AK Parti Kırıkkale milletvekilleri Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve İl Emniyet Müdürü Mahmut Çorumlu da katıldı.

- Sivas

AK Parti Sivas İl Başkalığı, İnsani Yardım Vakfı (İHH) Sivas Şubesi, Memur-Sen Sivas Şubesi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasını kınadı.

Cuma namazının ardından kent meydanında toplananlar, Amerika ve İsrail aleyhine slogan attı. Grup adına açıklama yapan Sivas İHH Başkanı Ahmet Çakmak, Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğuna işaret ederek "ABD'nin, elçiliğini taşıma kararı, İsrail'in bütün Filistin'i başkenti Kudüs'ü dahil işgal etmeplan ve kararının bir parçasıdır. 1995'te ABD bu kararı almış, sürekli Filistin ve İslam dünyasına karşı kılıç gibi tehdit olarak kullanmaktadır." dedi.

AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin de Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının, insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini dile getirerek "Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır." dedi.

Konuşmaların ardından Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.

Etkinliğe AK Parti Sivas milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun ve Habip Soluk ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

- Kırşehir

Kırşehir'de Cacabey Meydanı'nda basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan, Trump'ın Kudüs kararının insanlık adına en acı kararlardan olduğunu, kararın Ortadoğu'ya barış getirmeyeceğini aksine yeni sorunlar ortaya çıkaracağını söyledi.

Kararın İsrail ve Filistin bölgesinde yaşayanların sorunlarını arttıracağına dikkati çeken Aslan, "İslam'ın haremi ve izzeti olan Kudüs'ü işgale, tacize teşebbüs edeneler, tüm Müslümanların Selahaddin Eyubi'nin ruhunun dirilip karşılarına dikildiğini göreceklerdir." dedi.

Protestoya AK Parti Kırşehir Milletvekili Salih Çetinkaya ve Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de katıldı.

- Yozgat

Yozgat'ta cuma namazı çıkışı Çapanoğlu Büyük Cami önünde basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkanı Celal Köse, Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti yapma kararının bölgenin barış ve istikrarının tehdit etmeye yönelik bir adım olduğunu söyledi.

Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayan Köse, "İslam'ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz, Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız." dedi.

Basın açıklaması sırasında katılımcılar, "Katil İsrail, Filistin'den defol", "Kudüs bizimdir bizim kalacak" şeklinde slogan attı.

Basın açıklamasına Belediye Başkanı Kazım Arslan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

- Nevşehir

Nevşehir'de cuma namazının ardından Kurşunlu Cami önüne bir araya gelenler, "Kahrolsun İsrail", "Kahrolsun ABD" sloganı attı. Kalabalık adına konuşma yapan AK Parti Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Dolaşmaz, Trump'ın hukuksuz Kudüs açıklamasının, insanlık vicdanını yaraladığını vurguladı.

Kudüs'ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğu dile getiren Dolaşmaz, kararın İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka bir sonucu olmayacağını kaydetti. Dolaşmaz, "Bu karardan en kısa sürede dönülmelidir. İslam'ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaklardır." dedi.

Protestoya AK Parti Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk ve Ebubekir Gizligider, AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mustafa Rauf Yanar, Merkez İlçe Başkanı Edip Avşar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

(AA)

Geri Dön