HABER

ABD'nin Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepkiler

- Pakistan'ın birçok kentinde protestolar düzenlendi - Hindistan Cammu Keşmir bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi - Somali Dışişleri Bakanlığı: - "Somali hükümeti, Filistin halkına desteğe hazırdır" - Sudan'ın başkenti Hartum'daki birçok camide "Kudüs Müslümanlarındır" temalı hutbeler okundu

ANKARA/ABUJA/HARTUM/DARÜSSELAM (AA) - ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması kararı, dünyanın farklı bölgelerinde protesto edildi.

Pakistan'da başkent İslamabad'ın yanı sıra Karaçi, Peşaver ve Lahor şehirleri başta olmak üzere pek çok bölgede düzenlenen gösterilerde, ABD'nin Kudüs kararına tepki gösterildi.

Filistin bayrakları ve Mescid-i Aksa'nın fotoğraflarını taşıyan göstericiler, sık sık "Kudüs Müslümanlarındır", "Batsın Amerika, batsın İsrail" sloganları attı. Başkentteki gösterilerde protestocular, ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu simgeleyen kuklaları ateşe verdi. Gösterilerdeki konuşmacılar, Kudüs konusundaki duruşundan dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

- Cammu Keşmir'de sokağa çıkma yasağı

Öte yandan Hindistan'ın kontrolü altındaki Cammu Keşmir'de de ABD'nin Kudüs kararı binlerce Keşmirli tarafından protesto edildi.

Srinagar şehrindeki gösteride, sık sık ABD ve İsrail aleyhine slogan atan göstericiler, iki ülkenin bayraklarını ateşe verdi.

Gösterilerin büyümesinden endişe eden Hint polisi, bölgede sokağa çıkma yasağı ilan etti ve Camia mescidinde cuma namazı kılınmasına izin vermedi.

- Somali'den tepki

Somali'nin başkenti Mogadişu'da da çok sayıda gösterici, ABD'nin Kudüs kararına tepi göstererek Filistinli halkına destek mesajı verdi.

Protestocular şehrin ana caddelerinde "Kudüs Filistinlilerindir" sloganları atarak yürüdü.

AA muhabirine konuşan göstericilerden Muhammed İbrahim, "Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesini kabul etmiyorum. Kudüs Filistin'in başkentidir, Yahudiler, Tel Aviv'in onların başkenti olduğunu bilmelidir." dedi.

Somali Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Trump'un kararına tepki gösterilerek, "Somali hükümeti, Filistin halkına desteğe hazırdır." ifadesi yer aldı.

- Sudan'daki camilerde "Kudüs Müslümanlarındır" temalı hutbe

Sudan'ın başkenti Hartum'daki tarihi Büyük Cami önünde de gösteri düzenlendi.

Cuma namazının ardından binlerce Sudanlı, ellerindeki Filistin bayraklarını sallayarak, ABD ve İsrail aleyhinde sloganlar attı.

Gösteriye, Somalililer ve Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi.

Öte yandan Hartum'daki birçok camide "Kudüs Müslümanlarındır" temalı hutbeler okundu.

- Tanzanya'dan büyükelçilik açıklaması

Tanzanya hükümeti de İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki büyükelçilik binasını Kudüs'e taşıyacağı iddialarını reddetti.

AA muhabirine konuşan Tanzanya Dışişleri Bakanı Augustine Mahiga, bazı medya organlarında "Tanzanya'nın, Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı" yönündeki haberleri yalanlayarak, "Tanzanya'nın Büyükelçiliği Tel Aviv'de ve bundan sonra da kalacağı yer orası." dedi.

Mahiga, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması kararına ilişkin de "Bu konu üzerine yorum yapmakta acelemiz yok." değerlendirmesinde bulundu.

Tanzanya, 1970'li yıllardan bu yana zayıf olan İsrail'le diplomatik ilişkilerini geliştirmek amacıyla üç ay önce Tel Aviv'de büyükelçilik açmıştı.

(AA)

Geri Dön