HABER

ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

- Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Filistinlilerin ABD'nin Kudüs kararı karşısında sergileyeceği her tutuma destek vereceklerini söyledi

KAHİRE (AA) - Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Filistinlilerin ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıyan kararına karşı sergileyeceği her tutuma destek vereceklerini bildirdi.

Arap Birliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ebu Gayt Mısır'ı ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. ABD'nin kararı karşısında atılacak adımların ele alındığı görüşmede, Arap ülkelerinin bu noktada izleyecekleri diplomatik süreç masaya yatırıldı.

Ebu Gayt görüşmede, Arap ülkelerinin tamamının, Trump'ın Kudüs kararına karşı çıktığını ve kararı kınadığını belirterek, Birliğin Filistinlilerin ABD'nin Kudüs kararına karşı sergileyeceği her tutuma destek vermekten geri durmayacağını ifade etti.

Genel Sekreter, Filistin ve Ürdün'ün talebi üzerine cumartesi günü Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği Dışişleri Bakanları Olağanüstü Kudüs Toplantısı'nda olduğu gibi Birliğin, konuyla ilgili medya ve diplomasi alanlarındaki her türlü hareketliliği takip ettiğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump, 6 Aralık'ta düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Bölgesel ve uluslararası düzeyde büyük tepkiyle karşılanan karar, çeşitli ülkelerde düzenlenen gösterilerle protesto ediliyor.

(AA)

Geri Dön