HABER

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı iddiası

- Irak'taki Ulusal Hikmet Akımı lideri Hekim: "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimlerini büyük bir endişeyle izliyoruz"

BAĞDAT (AA) - Irak'ta Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağına ilişkin iddiaları endişeyle takip ettiklerini belirtti.

Şii lider Hekim, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma girişimlerini büyük bir endişeyle izliyoruz. Bu, Müslüman ve Arapların duygularını hafife almaktır, aynı zamanda tarih ve coğrafya gerçeklerine de sırt dönmektir." ifadelerini kullandı.

Olayı kınadıklarını açıklayan Hekim, böyle bir adımın bölgesel ve uluslararası güvenliği olumsuz etkileyeceği ve Ortadoğu'da yeni krizler doğuracağı uyarısında bulundu.

Hekim, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve uluslararası topluma da konuyla ilgili sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.

ABD medyasında yer alan haberlerde, ABD Başkanı Donald Trump'ın, 6 aylık askıya alma süresi gelecek hafta sona erecek 1995 tarihli Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e Taşınmasına İlişkin Yasa'yı daha fazla bekletmeyip Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağı ve Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına karar vereceği iddia edilmişti.

(AA)

Geri Dön