HABER

ABD'nin vize kararına Türkiye'den misilleme

ABD’nin Türkiye’deki tüm diplomatik misyonlarında vize başvurularını askıya almasına Türkiye'den misilleme geldi.

ABD'nin vize kararına Türkiye'den misilleme

ABD vatandaşlarının Türkiye'ye vize başvuruları askıya alındı.ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden pazar günü akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Türkiye'deki tüm büyükelçilik ve konsolosluklarda ziyaretçi sayısını asgari hale getirmek için vize hizmetlerinin askıya alındığı duyuruldu.

Açıklamada, "Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme süresinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır" denildi.

Türkiye'den misilleme

Bu karara tepki olarak Türkiye de aynı uygulamayı hayata geçirdi. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden hemen hemen aynı ifadelerle yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Son zamanlarda yaşanan olaylar, Türk Hükümeti'ni, ABD Hükümeti'nin Türk misyonlarının tesislerinin ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Sözkonusu değerlendirme süresinde, ABD’deki Büyükelçiliğimize ve Başkonsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, ABD’deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır. Sözkonusu uygulama etiket vizenin yanısıra e-Vize ve sınırda bandrol vize uygulamalarını da kapsamaktadır."

Ankara-Washington ilişkileri, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nda çalışan bir Türk vatandaşının, Gülen yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanmasının ardından gerilmişti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, bu gelişmeden "büyük bir rahatsızlık" duyduklarını açıklamıştı.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/EC,CÖ

Geri Dön