'Abdullah Gül sahadan çekilmedi'

24 Haziran seçimlerini konu alan Abdullah Gül'ün eski danışmanı Ahmet Takan, bugünkü köşe yazısında Abdullah Gül, Erdoğan ve Abdüllatif Şener ile ilgili eski bir anısını anlattı. Takan, Abdullah Gül'ün başbakan olduğu dönemde aslında o koltuğu Abdüllatif Şener'in istediğini hatta Erdoğan'a giderek "Başbakanlığa talibim, sıramı da kimseye bırakmam" dediğini iddia etti. Takan ayrıca Gül'ün adaylıktan çekildiğini ancak sahadan çekilmediğini iddia etti.

"AKP'de "kardeşim" edebiyatının nasıl bir masal olduğunun bir örneği daha somutlaştı. Geçmişteki defterler, ortaya saçılırsa bu kavgada söylenenlerin bile olup bitenlerin yanında çerez kaldığı görülür." diyen Takan, "Abdullah Gül ile Abdüllatif Şener'in birbirlerinden haz etmediklerini kaleme aldı.

Takan'ın Yeniçağ'daki yazısının ilgili kısmı şöyle;

Dava arkadaşları arasında siyasi ayrılıklar olabilir. Yolda yürürken böyle kavgaların olması siyasetin cilvesidir" demeyin. Çok ısrar ederseniz o zaman bir anımı sizlere aktarayım; 2002/3 Kasım seçimlerinin yapılmasına sayılı günler kalmış, AKP'nin Balgat'ta ilk genel merkezinde o zaman Genel Başkan Yardımcısı olan Abdullah Gül ile baş başa oturup sohbet ediyoruz. Sekreter hanım, telefonda Erdoğan'ı Abdullah Gül'e bağladı. Kısa bir konuşmanın ardından, Abdullah Gül, "Ahmet bir yere ayrılma Tayyip Bey makama gelmiş. Beni çağırdı bir görüşüp geleyim. Sonra devam ederiz" dedi. O günler, Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için AKP seçimi kazanırsa Başbakan kim olurun en çok merak edildiği ve üzerinde birçok tahminin yapıldığı günlerdi. Erdoğan ile Gül arasında yapılan anlaşma neticesinde, Abdullah Gül'ün Başbakanlık koltuğuna oturacağını bilen ender kimselerden biriydim. Sır gibi saklanıyordu.

'ABDULLAH GÜL KENDİNDEN O KADAR EMİNDİ Kİ...'

Abdullah Gül, kendinden o kadar emindi ki, siyah bond çantasından çıkardığı kalın bir seçim anket dosyasından AKP'nin ne kadar oy alacağını gösterip bana, "göreceksin bak bu rakam virgülüne kadar" tutacak demişti. O zamanki saf aklımla buna tebessüm etmiştim!.. Abdullah Gül de bana "sen her zamanki gibi abine güven" diye karşılık vermişti...Hafızam beni yanıltmıyorsa, yaklaşık yarım saat süren bir görüşmeden sonra Abdullah Gül odasına geldi. Yüzü sapsarı kesilmişti. Adeta bir şok geçirmişti. Birbirlerini pek sevmediklerini iyi bildiğimden ne olduğunu sordum. Kavga ettiklerini sanmıştım. "Yok hayır kavga etmedik" dedikten sonra ekledi; "şu Abdüllatif Şener'in yaptığına bir bak..." O zaman Abdullah Gül'ün bana anlattıklarından özetle naklediyorum; Erdoğan, Abdullah Gül'e, Abdüllatif Şener'in kendisine gelerek, "Biliyorum  Abdullah Gül'ü Başbakan yapacaksınız. Eğer fikrinizi değiştirirseniz veya başka bir şey olursa Başbakanlığa ben talibim ve sıramı da kimseye bırakmam. Bu görüşme de aramızda kalsın" demiş. Olup biteni aktarırken Gül'ün sinir katsayısı yükseldi, ben de "ne var bunda" diye tuz biber olunca, "Abdüllatif, Başbakanlığı istiyor. Onu değil beni Başbakan yap diyor" diye hayıflandı. Burada bırakalım...Seçim yapıldı... AKP iktidar, anlaşma üzerine Abdullah Gül, Başbakan oldu. Gül ile Şener'in arası hiç iyi olmadı. Abdüllatif Şener'in Erdoğan ile ayrıştığı ve kavga ettiği alanlarda ve kellesinin koparılması noktasında Abdullah Gül hiç topa girmedi. Abdüllatif Şener ne Erdoğan'ı ne Gül'ü ne de Ali Babacan'ı severdi. Ve sonrası...Bu kısa notu ne diye mi aktardım?.. Cumhurbaşkanı adaylarının olası 2'nci turda açıklamayı düşündükleri yardımcılarını çok merak ediyorum da ondan. Bir yerlerde gizli kapaklı devam eden ve kulağıma gelen ince bir çekişme var da ondan!.. Siz en iyisi mi bir kenara not ediverin. İleride lazım olabilir!.. Daha önce de yazmıştım, Abdullah Gül adaylıktan çekildi ama sahadan çekilmedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
şimdiye kadar gül ülkem için bir şeyler yapmak istedim dediğinde bazıları inanabilirdi ama bundan sonraher ülkem için dediğinde fetö için olduğunu her kes anlayacaktır.
24 hazirana kadar ne kadar düzmece memleketi gerecek haber varsa yapın ve destekleyin bakalım elinize ne geçecek bu işin 25 haziranı da var o zaman ne başlıklar ne haberler yapacaksınız.
ülke sevgisi mi koltuk sevgisi mi bırakın güzelim memleketimizi gençlere gidin artık
@senol_kilic_1974 Evet.Akşener,İnce,Karamollaoğlu,Perinçek gibi gençlere bırakmak lazım memleketi!
Neticede aynı ihanet gemisinde b tekrardan buluşuşlar..
YAĞCILIK OLSUN, OYLAR DOLSUN BENDE BİR YERE GELİM, DİYE KIVIRMALARINIZA GEREK YOK. HER BİLİNÇLİ İNSAN İSTEDİĞİ KİŞİYE OY VERİR.
Kim bu akmet takan...Kim Ahmeti takar! ben ahmeti de yaptığı yalan haberleri de takmıyorum. Zerre ciddiye de almıyorum. Ahmet sen bu iqyla anca aptalları kandırırsın...
Abdüllatif Şener ne Erdoğan'ı ne Gül'ü ne de Ali Babacan'ı severmiş. E o zaman orada ne işi vardı diye sormazlar mı adama.İşte sormayıp direkt inanan bir kitle var.Ama nedense cahil olan,koyun olan diğerleri!
Ya bir çekil artık yedin içtin küpünü doldurdun gusülünü aldın bari milletin üstüne boşaltma allah aşkına belamısın.15 yıldır bıktı millet artık bırak insanlar kendine yön bulsun doğruyu bulsun.Ne bela zihniyetmişiniz geldinizmi gitmesini bilmeye bu anlayıştan demokrasi, mutluluk, özgürlük, ibadet, inanç özgürlüğü manzumesi çıkarmz, bak insanlar dinden çıkıyor, yeni nesili bir dinle %70 ' i Deist ,Ataeist , üstelik içlerinde din eğitimi almış ilahiyatçılar ağırlıkta, ey millet bu zihniyete bir tokat atalım,osmanlı tokatı olmasın bu saçmalığada gerek yok gerçek milletin tokatı olsun.
15 yılda sırayla batırdınız ulkeyi. yazıklar olsun.şu getirdiginiz ekonomiyle utanmadan konuşuyorsunuz. arsıza hırsıza oy yok.
Oldum olası bu herifi sevmem. Yüzü hiç ney olmadi
bu g l cumhurbaşkanlığı boyunca siyasi hayatı boyunca ne hizmeti oldu bu ülkeye ve islam alemine filistin meselesinde ne açıklama yaptı
Abdullah Gül dediğiniz şahıs önceki cumhurbaşkanlarının veto ettiği cemaat bağlantılı subayları hükümet eliyle terfi ettiren ve tsk'nın yönetim kademesine getiren15 temmuzun yaşanmasına alt yapı hazırlayan şahıs değilmidir.
abdullah bey çok etkisiz bir siyasetçi....denize düşenin bile sarılmayacağı cinsten ayrıca mazisi de pir u pak değil...
BİZDE Bİ SEN Bİ O SIRAYLA BAŞIMIZA GEÇİRELİM DİYODUK DÜKKAN SİZİN .BAŞKA İSTEĞİ VARMI BEYFENDİNİN.O İSTİYORDA SEÇEN KİM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bu adamun kuyruk acısı o dönemde CB olamamasıdır.bu tescillenmiş oldu..
artık bu millet 80 öncesi millet değil kimin ne olduğunu gayet iyi analiz ediyor miilet ne derse o
Gül'ün birlikte çalıştığı adamlara bakın. Biri bu, diğeri Ahmet Sever. Yani adam AK Partilileri zaten sevmiyor. Olabilir. Yeniden seçilmek falan istiyorsa, bu akıl daneleri ona şu aklı niye vermedi: Kenarda sinip bekleme, hükümetin doğrularını yüksek sesle destekle, hatalarını da aynı tonda eleştir. Halkın gözünde bilge ve sözünü sakınmaz adam gibi görün. Bir görünüp bir kaybolma... Böyle soldan çarklı, sinik adamdan sağa bir şey olmaz.
Abdullah gül devri açılmamak üzere kapanmıştır daha da birşey olmaz ondan itibarını bitirdi
Abdullah Gül ile Recep Tayip Erdoğanın kavgası, Gül Çumhurbaşkanı olduktan hemen sonra başladı bu kavga esasında kuvvet ayrılıkları kavgasıydı. Gül' ün arkasında ki kuvvetler ile Erdoğan'ın arkasındaki kuvvetlerin kavgasıydı. Gül siyasi manevrası daralınca etrafındaki hemşerileri KAyseriler üzerinden politika ve streteji yapmaya başladı. Devletin içindeki feto cularıda sreteji gereği çok iyi kullandı ve kayserili hemşerilerine devletin zenginliklerini ve imkanlarını fetöçüler sayesinde çok iyi kullandı, Kayserilerin en palazlanan ailesi hala içeride aptallar o kadar inanmışlarki gemiyi terket
Diğer Haberler