Abdullah Öcalan Nobel'e aday

Goran Hareketi milletvekili Heval Kwêstanî'nin, Abdullah Öcalan'ın 2014 Nobel Barış Ödülü için aday gösterilmesine ilişkin talebi Nobel Komitesi tarafından kabul edildi.

Abdullah Öcalan Nobel'e aday

Irak'taki Kürt partileri arasında yer alan Goran Hareketi milletvekili Heval Kwêstanî'nin 2014 Nobel Barış Ödülü'ne PKK lideri Abdullah Öcalan'ı aday göstermesine ilişkin başvurusu Nobel Komitesi tarafından kabul edildi. Nobel Barış Ödülü'ne bu yıl Papa Francis, Vladimir Putin, Edward Snowden gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 278 kişi aday olmuştu.

Radikal'in haberine göre, Kwêstanî, 18 Temmuz 2013 tarihinde Öcalan'ın 2014 Nobel barış ödülü adaylığı için Norveç'teki Nobel Komitesi'ne başvurmuştu. Başvurusunun kabul edildiğini açıklayan Kwêstanî, Öcalan'ın 2014 Nobel Barış Ödülü için en güçlü aday olduğuna inandığını ifade etti. Öcalan'ı Mandela'ya benzeten Kwêstanî, ödülün Öcalan'a verilmesinin, bölgedeki barış ve demokrasinin gelişmesinde önemli bir etki yaratacağını söyledi.

1901-2013 yılları arasında 94 kez verilen ödüle, bugüne kadar 100 kişi ve 25 örgüt layık görüldü. Ödüllerden 28'i iki kazanan arasında paylaştırıldı. 2013 yılı Nobel Barış Ödülü'nü Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü almıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 180 yorum
DÜNYANIN EN ŞEREFSİZ İNSANI ÖDÜLÜNE Mİ LAYIK GÖRECEKLERMİŞ
Böyle düzene, böyle dünyaya ve böyle anlayışa lanet olsun. Başka diyecek sözüm yok...
YAKINDA BİR DE ÜSTÜN HİZMET MADALYASI TAKAR BU AKP
Akp ye nerden bağladın bunu. Okumanmı yok aklınmı kıt anlamadım gitti
ödülü akp vermiyor.. ne içtiysen ayıl öyle yaz
Yazıyı nerenle okudun sen.Nobele aday gösteren AKP değil,Irak lı bir milletvekili.Ayağınız kayıp kırılsa AKP den bileceksiniz.Zavallılar sizi......
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler