HABER

ABD'ye kınama

WASHİNGTON (İHA) - İnsan Hakları İzleme Komitesi (Human Rights Watch), ABD yönetiminin gözaltındaki El Kaide zanlılarına kötü muamele ve işkence yapıldığı iddialarını araştırması çağrısında bulundu.

Devlet Başkanı George W. Bush'a bir mektup gönderen insan hakları kuruluşu, denizaşırı bölgeler ve Afganistan'daki CIA sorgulama merkezinde terör zanlılarına yapılan uygulamaları eleştirdi.

İnsan Hakları İzleme Komitesi Başkanı Kenneth Roth imzasıyla gönderilen mektupta, Washington Post gazetesinde yayımlanan işkence haberleriyle Bush yönetiminin kötü uygulamadan haberdar olduğu ve bu olumsuzlıukları gidermek için yönetimin acilen gerekli adımları atması gerektiği kaydedildi.

Washington Post, Afganistan'daki Bagram Hava Üssü'nde bulunan CIA sorgulama merkezinde, tutuklulara "stres ve cebir (zorlama)" teknikleri tatbik edildiğini bildirmişti. Bu uygulamalar arasında, tutukluların rahatsız bir pozisyonda uzun süreler bekletilmesi ve bütün gün aralıksız süren ışık bombardımanlarıyla tutukluların uyumalarının önüne geçilerek kendilerine ıstırap verilmesinin bulunduğu ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön