HABER

AB'nin taraf olmasına karşıyız

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Newyork'taki Kıbrıs görüşmelerine AB'nin dahil edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "AB bir taraf olamaz. AB'nin müzakerelerin içine girmesi işin çıkmaza sürüklenmesi anlamına gelir" dedi.

AB'nin taraf olmasına karşıyız

AK Parti Kadın Kolları'na ISO 9001 belgesi verilmesi nedeniyle düzenlenecek törene katılmak üzere Bilkent Otel'e gelen Dışişleri Bakanı Gül, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Newyork'ta ki görüşmelerin saat 08.30'da sona erdiğini hatırlatan Gül, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın görüşmeleri özetleyeceğini ve taraflara bir teklifte bulunacağını kaydetti. Türk tarafı ve KKTC'nin çözüm yolunda çok açık niyetli ve dürüst bir çaba içerisinde olduğunu vurgulayan Gül, "Bunu tüm dünya görmüştür. Türk tarafının teklif ettiği çözüm yolu da makuldür. Çünkü taraflar yeri geldiği zaman elini taşın altına koymalıdır" mesajını verdi.

Bakan Gül, AB'nin müzakerelere dahil edilip edilmemesini yönündeki tartışmalara değinerek, AB ile ilgili yanlış anlamaya fırsat vermek istemediklerini ifade etti. AB ile ilgili teknik çalışmaların yapıldığını, AB Komisyonu Başkanı Prodi'ye de Başbakan Erdoğan tarafından bu çerçevede bazı sorular yöneltildiğini hatırlatan Gül, AB'nin Kıbrıs'ta bir taraf olamayacağını, müzakerelerin içine girmesinin kabul edilebilir birşey olmadığını vurguladı. Görüşmeler çerçevesinde AB ile ilgili konular hakkında teknik bilgiler alındığını ifade eden Bakan Gül, "AB'nin müzakerelere dahil edilmesi sözkonusu olursa başka kuruluşların da girişi sözkonusu olur. Bu da işin çıkmaza sürüklenmesi anlamına gelir. BM Genel Sekreteri enine boyuna düşünecek ve en doğru olanı yapacaktır" şeklinde değerlendirmelerde bulundu. Gül, Türkiye'nin AB'ye bir karşıtlığının sözkonusu olmadığına da dikkat çekerek, "AB ile birçok konuda istişareler yapılmaktadır. Ancak müzakereler ayrı birşeydir. Genel Sekreter'in ortaya koyduğu parametrelere aykırı düşer. Bunlar açıkça bellidir. Newyork'ta da ayrıntılı bir şekilde görüşülmüştür. Temennimizce bir tıkanıklık olmadan bu süreç devam eder ve Ada'da görüşmeler başlar" dedi.

Gül, bir soru üzerine AB Komisyonu'nda, AB 'nin sürece dahil edilmesinin yanlış olduğunu düşündüğünü belirterek, Genel Sekreter Annan'ın AB Komisyonu ile sürekli temas halinde olduğunu söyledi. Gül, "Onlar da sürece dahil olmanın yanlış olduğunu biliyorlar. Yoksa başka kuruluşlar da dahil olmaya çalışırlar. Ümit ediyoruz ki herşey düzgün bir şekilde devam edecektir" diye konuştu. Bir gazetecinin 'Newyork'ta ki görüşmeler 1 Mayıs'taki çözüm umudunu artırdı mı?' yönündeki sorusu üzerine, "Hepimiz ümitliyiz. Çünkü görüşmeler ilk günden de kopabilirdi, kopmadı. Her iki tarafa da başından beri sabırlı, iyi niyetli olunmasınını söyledik. Bu yönde de devam ediyor herşey" şeklinde konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler