HABER

"Abone sayısı 50 milyonu aştı"

"Abone sayısı 50 milyonu aştı"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de mobil telefon abone sayısının bugünlerde 50 milyonu, geniş bant hızlı internet erişiminde ise 2.5 milyonu aştığını bildirdi.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Tam Yetkili Temsilciler Konferansı'nın açılışında konuşan Binali Yıldırım, bilgi iletişim teknolojilerinin günümüzde, geçmişte olduğundan daha farklı ölçüde yaşamı kolaylaştırdığını kaydetti.

Yıldırım, bugün Türkiye'de sabit telefon abone sayısının yaklaşık 19 milyon olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Sabit telefonda hane başına penetrasyon oranının yüzde 100 olduğunu ifade etmek isterim. Ayrıca mobil telefon abone sayısı bugünlerde 50 milyonu aşmıştır. Bu da nüfusa göre, yüzde 70 bir penetrasyon oranına karşılık gelmektedir. Özellikle hükümetimiz döneminde, son üç yılda mobil telefon hizmetlerinde iki katına varan bir artış olduğunu ifade etmek istiyorum. Son üç yılda ülkemizde geniş bant hızlı internet erişimine de göz attığımızda, bugün itibariyle abone sayısı 2.5 milyonu aşmış bulunmakta, bir başka deyişle 16 milyon vatandaşımız internet kullanabilir hale gelmiş bulunmaktadır. Bir anlamda nüfusun yüzde 22 penetrasyon oranına tekabül eden internet kullanım oranı, önümüzdeki 2010 yılına kadar hükümetimizin koyduğu hedefle yüzde 60'lara çıkacaktır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön