HABER

Acarkent kavgası büyüyor

Acarkent kavgası büyüyor

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, "silahlı adamları memurlarımı korkuttu" yönündeki açıklamaları üzerine basın toplantısı düzenleyen Acarlar Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar, "Bu açıklamaların, Sayın Bakan'ın yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığını sanıyorum" dedi.

Acar, basında çıkan haberler üzerine Acarkent Coliseum Yaşam Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaları 'talihsiz' olarak niteleyen İsmet Acar, "Çevre ve Orman Bakanı Sayın Osman Pepe'nin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şirketimizin Beykoz Dereseki Köyü Serdaroğlu Çiftliği'ndeki Acar İstanbul Projesi ile ilgili gerçeklere aykırı, haksız ve talihsiz açıklamaları gazetelerde haber olarak yayımlandı.

Bunu hayret ve teesüfle karşıladık. İfadeler bizi şoke etti. Bu açıklamaların, Sayın Bakan'ın yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklandığını sanıyorum. Bu açıklamalarla, ailemizin ve şirketimizin sosyal ve mesleki itibarı ve saygınlığına gölge düşürülmüştür.

Biz sürekli plansız, tapusuz ve çirkin yapılaşmadan şikayetçi olmuşuzdur. Daima uygarca yaşama imkanı sunan kent kültürü içinde çevresiyle uyumlu yeni projelerin uygulamaya konulması bize büyük bir inanç ve ideal olmuştur" dedi.

Acar, Acar İstanbul Projesi'nin, tapuyla sahibi bulundukları ve özel orman statüsünde olan bir arsa üzerine kurulacağını ifade ederek, "Söz konusu arsanın devlet ormanıyla hiçbir ilgisi yoktur. Herşeyimiz ve bütün çalışmalarımız yasaldır. Şirketimizin kapılarını, çalışma alanlarımızı devletin denetim görevlilerine kapatma yetkimiz olabilir mi?

Zorbalıkla itham edilmemizi, kendimize yapılmış en büyük hakaret olarak kabul ediyoruz. Bu açıklamaları yargısız infaz olarak görüyoruz. Takdir edilmemiz gerekirken, itham altında tutulmaktan büyük kaygı duyuyoruz. Sayın Bakan'ın ifadelerinin aksine, kendi teşkilatının hiçbir engelle karşılaşmadıkları, aksine devamlı hoşgörü gördüklerine dair elimde belgeler var" diye konuştu.

Söz konusu belgeleri basın mensuplarına gösteren İsmet Acar, bu olaydan sonra 4 adet suç celbi olduğunu söyledi. Acar, silah konusunda da açıklamalarda bulunarak, "Hiçbirinde silah tehdidi olmadı.

İncelemelerini yaptılar. Haksızlığa uğradık. Bunun düzeltilmesini istiyoruz. Acarkent'in içinde yüzde 6 yapılaşma söz konusu. Sosyal tesisler de dahil olmak üzere yüzde 8'dir yapılaşma. Bununla ilgili 15 teftiş raporu var. 18 yıldır bu tür ithamlar oluyor. Bir cinayet zanlısını 18 yıl sonra bulsalar hapise bile atmazlar ama biz devamlı bu şekilde suçlamalara maruz kalıyoruz. Tamamen yanlış bilgilendirilme, dedikodu ve fısıltı" açıklamasında bulundu.

Acarkent'te bin 300 aile yaşadığına dikkat çeken Acar, şunları söyledi:"Bir anket yapılsa zaten bu yapılaşmaya destek verileceğini göreceğiz. Acar İstanbul Projesi, özel orman alanına yapılmıştır. 7 Kasım 2005'te bu inşaatın yapılmasıyla ilgili durdurma kararı çıkmıştır. O günden beri çivi çakılmamaktadır. Herkes gelip görebilir. Bizim özel güvenliklerimizin hiçbirinde ateşli silah bulunmamaktadır. Biz de silah taşımaya karşıyız. Benim ruhsatlı silahım var ama yanımda dahi taşımam. Evde bir çantada duruyor.

Söz konusu raporla ilgili olarak, kesin izin çıktıktan sonra bunu incelemek belediyeye aittir. O yüzden Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini nazik bir şekilde uyardık. Sonrasında, 'kolluk kuvvetleriyle geleceğiz' diye rapor düzenlenmiş. Türkiye'de 48 adet özel orman var. Toplam 30 bin dönüm. Ben sadece yüzde 4.55'lik bir yapılanma hakkım var. Bunu bana versinler yeter. Yasal hakkımızı kullanacağız, yargıya gideceğiz"

İnşaat izni alındığı dönem Orman Bölge Müdürlüğü'nde görevli olan Niyazi Kurtuluş'la ilgili sorular üzerine Acar, "Niyazi Kurtuluş'un, şirketimizle herhangi bir çalışmışlığı yok. Sadece Sarıyer'de bulunan Acarkent'te müdürlük yapmıştır. Kirada oturduğu için, site yöneticisi statüsündeydi" dedi. Acar, "Eski Orman Bakanı Hasan Ekinci'nin 4 arkadaşı, zamanında buradan arazi almış. Ekinci'yi müdür olarak atamışlar. 1987'de çıkan kanun üzerine buradan arsa hakkı doğdu. Hasan Ekinci'nin burada 13 villası vardı. Onları da sattığını biliyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön