HABER

Açıkta satılan dondurmaya dikkat

Açıkta satılan dondurmalardaki tehlikeye dikkat çeken Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, sağlıklı koşullarda satış yapılmadığı durumlarda dondurmaların mikroorganizma yuvası haline dönüşebileceğini söyledi.

Açıkta satılan dondurmaya dikkat

Denizli İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş yaptığı yazılı açıklamada, sıcak havalarda çok fazla tüketilen dondurmanın, hijyenik kurallara uyulmadan üretilmesi halinde birçok hastalığa neden olduğunu belirtti. Vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyaran Taş, "Dondurmanın esas yapısını süt oluşturur. Süt ise kalsiyum, fosfor, protein riboflavin (B2), A vitamini ve diğer besin öğelerini içerir. Besin değeri çok yüksek olan dondurma, yaz-kış her mevsim tüketilmeli, ancak üretimden tüketime, her aşamada hijyenik kurallara uyulmalıdır. Aksi takdirde çok yararlı olan bir besin olan dondurma, birçok hastalığın kaynağı olabilir" şeklinde konuştu.

Mahalle aralarında satılan dondurmaların sağlık için ciddi tehlike olduğunu kaydeden Taş, "Mahalle aralarında satılan dondurmalar, sağlık için ciddi tehlike oluşturabilir. Buralarda satışa sunulan dondurma, hijyenik koşullarda hazırlansa bile külaha yerleştirilmesinde kullanılan kaşık özel solüsyonun içinde tutulmadığı için, mikroorganizmaların yuvası haline gelir. Kaşık üzerinde üreyen bakteriler, her kaba daldırılıp çıkarıldığında dondurmaya bulaşır" açıklamasını yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön