HABER

Açılım takvimi belirleniyor

İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkanlığı’nda yapılan toplantıda, Meclis’te komisyon ve Genel Kurul’da bulunan yasal düzenlemeler için takvim belirleniyor.

Demokratik Açılım sürecinde yasal düzenlemelere hız veren Hükümet, Şubat Ayı’nda Komisyon ve Genel Kurul çalışmalarına bu yönde ağırlık verecek.

İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıya başta İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ katıldı.

Edinilen bilgilere göre, toplantıda “Demokratik Açılım” sürecinde yapılacak yasal düzenlemeler gözden geçirilecek. Toplantıda ayrıca; Meclis’e açılım yasaları olarak sefkedilen tasarılar ile ilgili de takvim belirlenecek.

-TAŞ ATAN ÇOCUKLAR YENİDEN-

Hükümetin, bir süre gündeminden çıkardığı ve kamuoyunda taş atan çocuklar olarak bilinen 18 yaşın altında terör suçuna bulaşmış çocuklarla ilgili ceza indirimini düzenleyen yasa tasarısı yeniden gündeme alınıyor.

Tasarının önümüzdeki günlerde TBMM Adalet Komisyonu’nda ele alınacağı ve alt komisyona havale edileceği kaydedildi.

Diğer taraftan yine açılım yasası kapsamına giren ve TBMM Genel Kurul’da görüşmeleri devam eden Kamu Müsteşarlığı’nın kurulmasına ilişkin tasarının önümüzdeki hafta genel kuruldan görüşülerek yasalaşacak.

Bu hafta Meclis’e sefkedilen Türkiye İnsan Hakları Başkanlığı’nın kurulmasına ilişkin tasarının da yine Şubat ayı içerisinde ilgili komisyonda ele alınacak.

Açılım kapsamında yer alan işkenceyi önleme BM Ek Protokolü de yine Dışişleri Komisyonu’nun gündemine ivedikle gelecek.

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan ve açılım yasası olarak bilinen Ayırımcılık Komisyonu’nun kurulmasına ilişkin tasarı ve Bağımsız Kolluk Mekanizmasının kurulmasına ilişkin düzenleme de Şubat ayı başında Meclis’e sefkedilecek.

ANKA

Geri Dön