Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananların Yorumları

Acnelyse, 20 gram ölçülü tüplerde satılan, deri sorunları ve sivilceyle mücadele edilmesini sağlayan bir kremdir.

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Fiyatı ve Kullananların Yorumları

Acnelyse, 20 gram ölçülü tüplerde satılan, deri sorunları ve sivilceyle mücadele edilmesini sağlayan bir kremdir. Genellikle leke karşıtı bir sivilce kremi olarak bilinir. Oldukça kuvvetli bir cilt soyucudur. İçeriğinde retinoil asit ile A vitamini bulunur. Derinin üst tabakasının soyulmasını sağlayarak ciltteki lekeleri, sivilce izlerini yok eder. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Jel formundadır. İçeriği sayesinde kuvvetli bir cilt soyucu olması nedeniyle doktorun önerdiği şekilde dikkatli bir biçimde uygulanması gerekir. Özellikle kullanım sırasında güneş ışınlarından uzak durulması oldukça önemlidir. Dikkatsizce kullanılması halinde cilde faydadan çok zarar verdiği görülmüştür.

Acnelyse Krem Nedir?

krem

Acnelyse:

 • Retinoil asit ve A vitamininden oluşan jel yapıda etkili bir sivilce kremidir. Kremin içeriğindeki etken madde tretinoin olarak adlandırılan retinotik asittir.
 • Kremde bulunan koruyucu maddeler metil, propil parabendir.
 • Bu içeriği sayesinde sivilceyle mücadelede kullanılan bir diğer ilaç olan Roaccutane'e alternatifi olarak cildin kuruyarak soyulmasını sağlar. Böylece cildin üst ve alt tabakası uyarılarak dökülür, cilt hücreleri yenilenir. Cilt sivilce ve siyah noktadan arınmış, canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olur.
 • Cildin alt tabakasındaki yağ ve kir dolu katman siyah nokta, sivilce, minik iltihaplı kabarcıkların oluşmasına sebep olur.
 • Yüzdeki tüm bu sağlıksız deri oluşumlarıyla mücadelede Acnelyse, en çok tercih edilen jel formlu sivilce kremleri arasında yer alır. Kremin bünyesinde bulunan retinoil asitle cilt soyulurken, A vitaminiyle cilt hücreleri canlanıp yenilenir. Yüze sürülen Acnelyse krem sayesinde derinin en üst tabakasında yer alan epidermisin hücreleri kendisini yeniler.
 • Acnelyse gereğinden fazla keratin oluşmasını önleyerek derinin kendi kendisini onarmasına yarayan mekanizmayı uyarır. Bu yolla cilt sivilce ve sivilce izlerinden, lekelerden yenilenerek arınmış olur.

Esasen Acnelyse öncelikli olarak sivilcenin tedavisinde kullanılır.

Buna ek olarak diğer kullanım alanları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Sedef hastalığının tedavisi
 • Balık pulu hastalığının tedavisi
 • Kalınlaşmış deri tabakasının inceltilmesi

Cildi soyma özelliği sayesinde derideki kan dolaşım hızını artırır. Böylece ciltteki dokular daha sıkı ve güçlü bir forma kavuşur. Cildin soyulmasıyla deride birikmiş olan ölü deri, kirli, yağlı, iltihaplı tabakadan kurtulmak mümkünken aynı zamanda yeni oluşacak sivilcelerin de önüne geçilmiş olur.

Acnelyse krem ne kadar kullanılmalı?:

 • Kremin olumlu etkilerinin tam olarak görülebilmesi için en az

1 ay boyunca düzenli olarak kullanılması gerekir.

Acnelyse Kremin Faydaları

Acnelyse en etkili cilt yenileyici ve sivilce giderici kremlerin başında gelir. Yüze ilk uygulandığında deride kızarma ve soyulma görülür. Bazı hastalar bu durumdan yakınsa da bu belirtilerin ortaya çıkması kremin işlevini göstermeye başladığını işaret eder.

Acnelyse kremin faydaları ise şu şekildedir:

 • Cildi soyarak ölü deriden kurtulmayı sağlar.
 • Cilde daha parlak ve canlı bir görünüm verir.
 • Soyucu etkisi sayesinde ciltteki kan dolaşımı hızlanır ve dokular daha sıkı, güçlü bir yapıya kavuşur. Böylece kremin cildi gençleştirici etkisi ortaya çıkar.
 • Oldukça etkileyici bir cilt temizleyicidir. Cildi bakterilerden arındırır. Derinin üst ve alt tabakasında biriken kir ve yağı yok eder. Böylece yeni sivilcelerin oluşmasına sebep olan zemini ortadan kaldırır.
 • Yanık izlerini ve güneş lekelerini cildi soymak suretiyle geçirir.
 • Çillerin belirginliğini azaltır.
 • Kalıcı makyaj yüzünden özellikle de kaş etrafında oluşan gölgeli görünümü geçirir.
 • Ciltteki güneş lekelerinden farklı olarak ortaya çıkan diğer kahverengi renkteki lekeleri yok eder.
 • Egzama tedavisinde oldukça sık tercih edilen bir ilaçtır.
 • İçinde iltihap olan sivilceleri kurutur.
 • Deri üzerindeki tahriş olmuş veya hastalıklı tabakayı ve ölü deriyi yok eder.
 • Cilt soyucu özelliği sayesinde cilde parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm verir.
 • Ciltte ağrı yapan, içi iltihapla dolu olan büyük boyutlu sivilcelerin iltihabını kurutur. Ardından da sivilceden kalan izi yok eder.

Acnelyse krem sivilceyle savaşmada oldukça etkili bir içeriğe sahip olduğu için pek çok doktor tarafından önerilmektedir.

Acnelyse Kremin Yan Etkileri

Oldukça etkili bir leke ve sivilce tedavisi kremi olan Acnelyse'in bazı yan etkileri bulunmaktadır. Söz konusu yan etkiler görülmeye başlanırsa kremin kullanımı durdurulmalı ve mümkün olan en kısa süre içinde doktora başvurulmalıdır.

Kremin yan etkileri ise şu şekilde sıralanabilir:

Çok yaygın yan etkiler: Ciltte kaşıntı, döküntü, tahriş 10 hastanın birinde görülebilir.

Yaygın yan etkiler: Ciltte kısım kısım renk değişikliği ve güneşe karşı duyarlılık 100 hasta içerisinde 1 hastada görülebilir.

Yaygın olmayan yan etkiler: Ciltte aşırı kuruluk ve kızarıklıkla beraber soyulma 1000 hasta içerisinde 1 hastada görülebilir.

Seyrek yan etkiler: Cildin alerjik reaksiyon göstermesine bağlı olarak kaşıntı, içi sıvıyla dolu olan kabarcıkların meydana gelmesi, bölgesel yoğunlaşan kızarıklıklar ve buna bağlı olarak kaşıntılı döküntüler 1000 hasta arasında 1 kişide görülebilir.

Çok seyrek yan etkiler: 10.000 hasta arasında 1 hastada nefes darlığı, dil ve dudaklarda şişme görülebilir.

Öte yandan:

 • Acnelyse krem kullanıldıktan sonra kaşıntı, yanma ve batma hissine sıklıkla rastlanır. Bu sorunların boyutları katlanılamayacak düzeyde değilse kremin kullanılmaya devam edilmesi doğrudur. Kaşıntının giderilmesi için irite olan bölgeyi ovalamak yeterlidir.
 • Ayrıca hamilelik döneminde bu kremin kullanılması uygun değildir. Hamilelik sürecinde kullanılan diğer gebelikle ilgili ilaçların etkilerini hafifletebilir.
 • Kremin içeriğinde yer alan metil hidroksibenzoat ve nipasol nedeniyle alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

E321 olarak sınıflandırılan butil hidroksibenzoat içermesi nedeniyle de kontakt dermatit denilen göz ve deri altı tabakasında tahriş meydana gelebilir. Tahrişin arttığı hallerde deri altında iltihap birikmesi yaşanabilir.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır?

Acnelyse krem:

 • Günde bir defa ve gece kullanılır. Gece sürülmesinin nedeni güneşe maruz kalınmaması gerekliliğidir. Aksi halde ciltte lekelenmeler ve tahribat artabilir.
 • Kullanmadan önce kremin uygulanacağı bölge temizlenir. Temizlenen yüzeye nohut büyüklüğündeki krem ince bir tabaka halinde sürülür.
 • Acnelyse kremin gözle, ağızla temas etmemesi gerekir. Krem yüze sürüldükten sonra ciltte hafif bir yanma ve batma hissi oluşabilir. Bu oldukça normal bir reaksiyondur ve ilacın cilde etki etmeye başladığının göstergesidir. Bu kızarma ve yanma hissi devam ederse kremin her gece değil bir gece aralıklarla kullanılması daha yerinde olur.
 • Acnelyse kremin sonuçları

2 hafta içerisinde hafif hafif kendisini göstermeye başlar. İstenilen iyileşme ise 6 haftalık düzenli kullanımda elde edilir. Buna bağlı olarak Acnelyse lekeleri geçirir mi hususunda en gerçekçi yanıt 6 hafta sonra elde edilebilir.

Acnelyse krem:

 • Cildi soyar ve hücrelerin yenilenmesini sağlayarak sivilceleri ve lekeleri yok etmeyi amaçlar. Bu nedenle kremin en uygun kullanım zamanı gecedir. Deri kendisini gece uykuda daha hızlı bir şekilde yeniler ve bu sayede ilactan daha çok verim alınabilir.

Acnelyse kremin kullanımının bitişine doktorun karar vermesi gerekir.

6 haftalık tedavi süresi dolmuş olsa bile gerekli görülen hallerde doktor kremin uygulanmaya devam edilmesini isteyebilir. Kremin yararlı etkileri tam olarak görülmeden doktorun bilgisi haricinde kullanımı bırakmak iyileşme sürecinin terse çevrilmesine yol açar, cilde farklı zararlar verilmesine sebep olur.

Öte yandan:

 • Acnelyse özellikle ergenlikte çıkan sivilcelerle mücadelede etkili bir ilaçtır. Geceleri cilt temizlendikten sonra iltihaplı sivilcelerin üzerine ince bir tabaka halinde jel sürülür. Sabah suyla durulanır. Bu uygulama doktorun yeterli gördüğü süre boyunca devam eder. Tedaviyle mevcut ergenlik sivilceleri kurutulur ve yenilerinin çıkması önlenir.
 • Acnelyse krem pek çok cilt sorununun tedavisinde kullanılır ancak ciltte egzama varsa kullanılması yasaktır. Egzamanın yol açtığı sorunların şiddetini daha da artırır.
 • Acnelyse krem, doktor tarafından önerilmediği sürece kullanılmalıdır. Kükürt ve salisilik asit içeren sabun veya temizleyicilerle birlikte kullanılırsa kremin cildi kurutucu etkisi daha da kuvvetlenir. Bu durum da cildin tahriş olmasına ve kaşıntılı kızarıklıklara yol açabilir.
 • Acnelyse krem sivilce ve leke tedavisinde kullanılır. İçindeki retinoil asit ve A vitaminiyle cildi soyup yerine yeni, sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar. Bu sayede sivilceleri kurutur ve lekeleri yok eder. Acnelyse krem iz bırakır mı hususu üzerine düşünüldüğünde kremin asıl amacının leke ve izleri geçirmek olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Acnelyse krem

4 mevsimde de kullanılabilen bir kremdir.

Ancak:

 • Kışın soğuk havanın etkisiyle cilt daha hassas ve kuru olur.
 • Kremin kurutucu etkisinin daha da belirginleşmemesi için doktorun önereceği bir nemlendiriciyle gündüzleri cildi nemlendirerek korumak gerekebilir.
 • Yaz aylarında Acnelyse kullanılıyorsa da cilt, güneş ışınlarına karşı daha hassas bir hale geleceğinden gündüzleri mutlaka 50 koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

Acnelyse Kremi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Acnelyse kremin kullanımı boyunca cilt, güneş ışınlarından uzak tutulmalıdır. Bu nedenle sonbahar aylarında kremin kullanılmaya başlanması daha uygundur.
 • Kremin içeriğindeki setil alkol nedeniyle cilt hassaslaşabilir. Bu durum cildin güneş lekelerine, güneş yanıklarına açık olmasına yol açar. Bu sebeple zaten ortaya çıkmaya meyilli olan irritasyona yer vermemek için Acnelyse'in kullanıldığı dönemde sert sabunun, şampuanın, saç boyalarının, tüy dökücülerin ve diğer alkol içerikli cilt bakım malzemelerinin kullanımından uzak durulması gerekir.
 • Acnelyse kremin güneş yanığı, kar, rüzgar yanığı oluşmuş bir cilde uygulanmaması gerekir.
 • Egzama ve enfeksiyonlu deriye sürülmesi sakıncalıdır. Sürüldüğü takdirde ciltteki rahatsızlıkların seviyesi daha da derinleşebilir.
 • Kremin

12 yaştan küçük kişilere uygulanması yasaktır.

 • Krem doktor tavisyesiyle kullanılmalı ve oda sıcaklığında, güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edilmedilir.

Acnelyse Krem İle İlgili Merak Edilenler

Acnelyse kozmetik değil tıbbi içerikli bir kremdir. Bu sebeple doktorun uygun görmesi halinde eczanelerden temin edilebilir. Reçetesiz alınamaz.**

Acnelyse kremin muadili var mı?: 20 gr ölçülü tüplerde satılan kreme alternatif olarak 30 gr tüpte ambalajlanmış Tretin krem kullanılabilir. Satış fiyatı 17.86 TL'dir. Buna ek olarak önerilen diğer muadil krem ise Esanoid kremdir. 10 mg'lık yumuşak kapsüller şeklinde ambalajlanmıştır. Satış fiyatı ise 493.1 TL'dir.

Gereken miktardan fazla Acnelyse krem kullanıldığın ne yapmalı?: Bazı kişilerde kremin fazla sürülmesi halinde etkisinin daha çok görüldüğü ve daha hızlı iyileştirdiği inancı mevcuttur. Ancak bu durumun tıbben kanıtlanmış doğruluğu yoktur. Aksine önerilen dozdan fazla kremin kullanılması cilde zararlıdır, cildin pürüzlü görünmesine yol açar.

Acnelyse krem kullanımı unutulursa ne yapılmalı?: Kremi yüzünüze sürmeyi unuttuğunuz hallerde bir sonraki uygulama zamanında kesinlikle çift doz uygulama yapmayın. Telafi için gereğinden fazla ölçüde krem uygulamak cilde zarar verir.

Cilt kanserleri Acnelyse krem kullanabilir mi?: Cilt kanseri teşhisi konulmuş bir hasta kesinlikle bu kremi kullanmamalıdır.

 • **Acnelyse krem böbrek ile karaciğer hastalığı olanlar tarafından kullanılabilir mi?: Karaciğer ve böbrek hastalarının Acnelyse kremi kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

** Kremin kullanım dozajı doktor tarafından belirlenir ve hasta buna uyumlu olarak hareket ederse bir sorun oluşmaz.

Acnelyse kremin araç ve makine kullanımına bir engeli var mı?: Acnelyse kremin taşıt kullanımına engel teşkil eden kanıtlanmış durum yoktur.

Acnelyse krem gebelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?: Bu kremin içinde bulunan etken maddeler deri altına kolaylıkla geçer. Deri altından kan dolaşımı yoluyla da bebeğe iletileceğinden gebelikte ve emzirme döneminde kullanılması yasaktır.

Acnelyse krem ile uygulanan tedavi bittikten sonra sivilce yeniden çıkmaya başlarsa ne yapmalı?: Krem ile tedaviden bir süre sonra sivilceler tekrar çıkarsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Sivilcelerin Acnelyse kullanımı ile son bulması gerekir. Ancak yeniden ortaya çıkmaları ya yaşanan strese ya da bağışıklık sistemine bağlı olabilir. Bu durumda gereken tanıyı doktor tarafından yapılır.

Acnelyse krem kızarıklık yaptı. Bu durum ne zaman geçer?: Kızarıklıklar, cilt soyulduğu için normal bir belirtidir. Acnelyse krem kızarıklık ne zaman geçer sorusuna verilecek en uygun yanıt 1 haftalık bir süre olacaktır. 1 hafta içinde kızarıklıklar geçmezse doktora başvurulması gerekir.

Acnelyse krem etkisini ne zaman gösterir?: Krem kullanıldıktan sonra 2 hafta içinde etkilerini göstermeye başlar. Düzenli ve doktor talimatına uygun bir kullanımla 1 ay içinde sivilceler tedavi edilir.

Acnelyse kremi SGK ödüyor mu?: Doktor tarafından yazılan reçeteyle eczanelerden temin edilebilen Acnelyse'in ücreti SGK tarafından karşılanır.

Acnelyse Krem Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Acnelyse krem medikal içerikte bir ürün sayıldığından doktorun yazdığı reçeteyle eczanelerden satın alınabilir. Son kullanma tarihine dikkat ederek ve eczanede uygun saklama koşullarında muhafaza edildiğinden emin olunarak satın alınmalıdır.

20 gram ölçülü ambalajda satılan Acnelyse kremin eczanelerdeki fiyatı 2018 yılı itibarıyla 26,8 TL'dir. SGK tarafından kremin ücreti karşılanmaktadır.

Acnelyse Kremi Kullananların Yorumları

 • Şiddetli sivilce sorunum nedeniyle cilt doktorum Acnelyse kullanmamı önerdi. Acnelyse krem yüzümü soydu ve

1 ay sonrasında yüzümdeki sivilcelerden kurtulmuş oldum.

 • Doktorumun önerisiyle bu kremi kullanmaya başladım. Ancak Acnelyse yüzümü yaktı ve bu yanma oldukça şiddetli oldu. Yanma ile birlikte kaşıntı da başladığı için kremden memnun kalmadım.
 • Acnelyse sivilce yaptı. Sivilceleri geçirmesi için kullanmaya başlamıştım fakat tam tersi etki yaptığı için önermiyorum.
 • Acnelyse kremi vücudumdaki çatlakları geçirmesi için kullandım. Kısa sürede çatlaklarımın görünümü hafifledi.
 • Acnelyse krem kullandım yüzüm kıpkırmızı oldu. Kızarıklıkla birlikte cildim rahatsızlık verecek seviyede tahriş olduğu için kullanmayı bıraktım.
 • Acnelyse kremi doktorum sivilce izlerimi geçirmesi için bana önermişti. Ancak kullandığım süre boyunca Acnelyse leke yaptı ve sivilce izlerim de geçmedi. Memnun kalmadım.
 • Krem hem sivilcelerimi geçirdi hem de eski sivilce lekelerimi yok etti. Cildim soyuldu ve yenilendi. Ancak özelikle burun kenarlarımda kuruluk başladı.
 • Yüzümün çeşitli yerlerindeki kızarıklık ve iltihaplı sivilcelerimi Acnelyse krem geçirdi. Kısa sürede bu kadar etkili olduğu için herkese tavsiye ediyorum.

Faydalandığımız Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler