HABER

Adana'da yök'ü protesto eylemi

ADANA (İHA) - Adana'da bazı sivil toplum kuruluşları üyeleri, Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK) protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.
Adana Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Eğitim Sen Adana Şubesi, YÖK ve Emperyalist İşgal Karşıtı Öğrenci Platformu ve Çukurova Öğretim Elemanları Derneği'ne mensup yaklaşık 100 kişilik grup, sloganlar atarak, Uğur Mumcu Meydanı'na kadar yürüdü.

Burada bir açıklama yapan Eğitim-Sen Adana Şubesi Başkanı Güven Boğa, son 25 yılda üniversitelerin, özgür düşünen, bilimi toplum için üreten ve sunan bilim insanlarından büyük ölçüde uzaklaştırıldığını ileri sürdü. Boğa, bütçeden eğitime ayrılan payın en az iki kat arttırılması, YÖK sisteminin kaldırılması ve üniversitelerin herkese eşit ve parasız eğitim görebileceği bir yapıya kavuşturulması gerektiğini savundu.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Nazire Akbulut ise YÖK'ün, Türkiye'de aydınlanma ve düşünceyi geliştirme değil, sınırlama ve denetleme yetkileriyle donatılmış bir kurum olduğunu belirterek, YÖK mevzuatının kişilerin özerkliğini yeterince garanti altına almadığını, aksine YÖK Başkanı ve rektörlere "istediğini yapma otonomisi" sağlamakta olduğunu öne sürdü.

Eylemin ardından hep birlikte halay çeken eylemciler, daha sonra olaysız dağıldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler