HABER

Adana'daki ilginç kazalar Mobese'de

Adana'da kurulan Mobese kameraları birbirinden ilginç kazalar görüntüledi.

Adana'daki ilginç kazalar Mobese'de

ADANA (İHA) - Kırmızı ışıkta bekleyen motosiklet sürücüsü, aracının önünü kaldırınca arkasındaki kişi yere düştü. Gece yarısı kaldırımda bekleyen bir vatandaşın önünden hızla geçen araç direğe çarparak durdu. Ölümden dönen kaldırımdaki vatandaş hiç tepki vermezken, dakikalarca kaldırımda bekledi.

Adana'da İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından geçen yaz açılışı yapılan Mobese Merkezi'nden kameralara ilginç kazalar yansıyor. Adana Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, Mobese'yle ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi ve basın mensuplarına ilginç kaza ve olayları izletti. Kesmez, ilk etapta 6 milyon liraya, 54 noktada 172 kamera kurulduğunu kaydetti. Kesmez, Avrupa ülkelerinde daha fazla Mobese kamerası olduğunu, vatandaşın 'biri bizi gözetliyor' diye düşünmemesi gerektiğini belirterek, "Emniyet olarak biz vatandaşın daha güvenli bir ortamda yaşaması için Mobese sistemini kurduk. Faili meçhullerin, hırsızların ve kurallara uymayanların daha çabuk yakalanması için bu sistemden faydalanıyoruz. Bu sistem kurulduktan sonra özellikle trafik kurallarına uyma oranı arttı. Biz vatandaşımız için varız" dedi.

Mobese kameralarına ise birbirinden ilginç görüntüler yansıdı. Görüntülerden birinde, Abidinpaşa Caddesi'nde gece yarısı bir vatandaş kaldırımda bekliyor. Bir süre sonra bir araç hızla yanından geçerek aydınlatma direğine çarparak durabiliyor. Kaldırımda duran ve ölümden şans eseri kurtulan vatandaş ise kazaya hiç tepki göstermiyor. Kaza sonrası yoldan geçen vatandaşlar aracın yanına gelip kaza yapan kişiyi araçtan çıkarmak istiyor ama kaza atlatan vatandaş, kaldırımda olduğu yerde kalıyor. Kazanın

şokundan mı yoksa başka bir sebeple mi bilinmez, vatandaş dakikalarca kaldırımda olduğu yerde kalıyor.

Bir başka ilginç kaza ise İnönü Caddesi'nde yaşanıyor. İnönü Caddesi'nden gelen bir araç gece yarısı olduğu için yasak olmasına rağmen sol taraftaki Çakmak Caddesi'ne dönmek isteyince yanından hızla geçmekte olan motosiklete çarpıyor. Motosiklet çarpmanın etkisiyle kaldırıma savrulurken otomobil sahibi hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam ediyor. Diğer bir kazada ise yine gece yarısı yolun boş olduğunu düşünün 2 sürücü, Hastaneler Kavşağı'na hızla girince ortada çarpışarak refüje fırlıyor. Müze

kavşağında ise kavşağa yakın yerde duran bir araca hızla gelen bir otomobil arkadan çarpıyor. Saydam Caddesi Bahçelievler Kavşağı'nda ise bir kişi bisikletinin arkasına yüklediği ve yerde sürünen demir ile seyrediyor. Arkadan gelen bir kamyonet ise demirleri görmeyerek üzerinden geçince bisiklet devrilerek sürücü aracın altında kalma tehlikesi geçiriyor.

Turgut Özal Bulvarı'nda yaşanan bir kazada ise kavşaktan sola dönmek isteyen bir kişi hızlı girince araç refüje çarparak takla atıyor. Araçtan çıkan şahıs önce biraz geziyor, daha sonra ise aracının yanına oturarak polise haber veriyor. Olay yerine gelen polis ise önce aracın içine bakıyor. Kimseyi göremeyince kaldırımda oturan vatandaşa soruyor ve kazayı yapanın o kişi olduğunu öğreniyor. Türk Kuşu Kavşağı'nda ise kırmızı ışıkta duran bir araca arkadan hızla gelen bir araç çarpıyor. Çarpma sonucu 2 araç da sağa sola savruluyor. Kazadan sora sürücüler arasında tartışma yaşanıyor.

Mobese kameralarına yansıyan diğer bir ilginç olayda da Öğretmenler Bulvarı'nda kırmızı ışıkta bekleyen araçların yanına motosiklet üzerinde sürücü ve yanında bir kişi geliyor. Işıkta beklerken sabırsızlanan sürücü motosikletin önünü kaldırmak istiyor. Sürücü aracın önünü kaldırınca arkasındaki arkadaşı yere düşüyor. Bu duruma kendileri bile gülüyor. Abidinpaşa Caddesi'nde ise karşıdan karşıya geçen bir vatandaş araçlar arasında kalınca şaşkına dönüyor. Bir araçla karşı karşıya geliyor.

Mobese kameralarına çok sayıda kırmızı ışık ihlali yansıyor. Günde yüzlerce araç yeşil ışığı beklemeden kırmızı ışıkta geçiyor.

Geri Dön