Adnan Menderes, Bitlis'te basın açıklaması ile anıldı

MERHUM Başbakan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilişi dolayısıyla AK Parti Bitlis İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kadir Köstekçi, 27 Mayıs Darbesi'ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş Başvekili Adnan Menderes'in idam edilmesi olduğunu söyledi.

Adnan Menderes, Bitlis'te basın açıklaması ile anıldı

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS, (DHA)- MERHUM Başbakan Adnan Menderes'in 17 Eylül 1961'de idam edilişi dolayısıyla AK Parti Bitlis İl Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kadir Köstekçi, 27 Mayıs Darbesi'ni diğer darbelerden ayıran en acı olayın Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş Başvekili Adnan Menderes'in idam edilmesi olduğunu söyledi.
Ulu Cami Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına, AK Parti Gençlik Kolları ve AK Parti Kadın Kolları üyeleri katıldı. Grup adına açıklamayı okuyan İl Başkan Yardımcısı Kadir Köstekçi, 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin Türkiye'de ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açtığını söyledi. Köstekçi, "Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilmiş ve zincirleme antidemokratik müdahalelerin önü açılmıştır. Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e-muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır. Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi'ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş Başvekili Adnan Menderes'in idam edilmesidir" dedi.
27 Mayıs 1960 Darbesi'nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığının anlaşıldığını da belirten Köstekçi, şöyle konuştu:
"Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye'sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır. Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasa dışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen 'Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor' gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır."
Köstekçi, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir. Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Adnan Menderes, Bitlis'te basın açıklaması ile anıldı

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler