Adnan Menderes Üniversitesi yönetiminden istifa

AYDIN (İHA) - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Nazilli İktisadi İdari Bilimler Fakültesi yönetiminden 1 profesör ve 2 doçent istifa etti. Üniversitenin 5 kişilik yönetim kurulundan istifa edenlerin Prof. Dr. Aliye Mavili Aktaş, Doç. Dr. Feriştah Sönmez ve Doç. Dr. Fuat Erdal oldukları öğrenildi.

Nazilli'de yaşanan istifa furyasının ardından Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kamil Öcal ile Ziraat Fakültesi Senato Temsilcisi Profesör Doktor Ekmel Tekintaş'ında istifa ettikleri öğrenildi. Uzun zamandır üniversitede huzursuzlukların devam ettiği, özelikle yönetim kurulunda alınan kararların aksine uygulamaların yapıldığı ve bu nedenle usul ve yasalara aykırı olan bu durumun, yönetim kurulu üyelerinin istifasına neden olduğu öğrenildi. Bu istifalarda alınan yönetim kurulu kararlarında yardımcı doçentlerin görev süreleri uzatılmasında, bölüm başkanlarının ve yönetim kurulunun olumsuz kararlarına rağmen dekan onayıyla rektörlük makamınca görevlerinin uzatılması, üniversite de eleman yetersizliğine rağmen bölüm başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin kararlarını da hiçe sayılarak iki asistanın yurt dışına gönderilmesi gibi sebepler öne sürüldü.

Türkiye'deki sayıları çok az olan sosyal hizmet profesörlerinden biri olan Profesör Doktor Aliye Mavili Aktaş'a, kendi kurduğu sosyal hizmet bölümünde, güz 2007 döneminde ders yönetim kurulu kararına rağmen, dekan teklifi ve rektör onayı ile hiç ders verilmemesinin bu istifalara neden olduğu konuşuluyor. Nazilli İ.İ.B.F'deki bu huzursuzlukların nasıl giderileceği merak ediliyor.