HABER

AESOB "Savaşa Hayır" dedi

ANTALYA (İHA) - Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Orhan Tolunay, Irak sorununun barışçı yollarla çözümlenmesini istediklerini belirtti.

AESOB toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Orhan Tolunay, esnaf odalarının yaptığı bir araştırmaya göre, 3 ay sürecek bir savaş durumunda Antalya ekonomisinin yaklaşık 15 milyar dolar kaybı olacağını söyledi. Antalya ekonomisinin yüzde 50'sini turizmin oluşturduğunu ifade eden Tolunay, "Turistler, tabii ki huzur içinde olan bir ortamı tercih edeceklerdir. Savaş durumunda rezervasyonlar iptal edilebilir. Yapılan araştırmaya göre, Türkiye ekonomisi 15-25 milyar dolar, Antalya ekonomisi de 4 milyarı turizm geliri olmak üzere yaklaşık 15 milyar dolar kayba uğrayacaktır" diye konuştu.

Orhan Tolunay, "Ülkemizin 2003 yılına savaş çalkantıları ile başlaması dahi ekonomimizde bir bomba etkisi yaratmış, dolar ve Euro yükselmiş, piyasalardaki olumlu hava, yerini yeni bir krize bırakmıştır. Bu krizin adı da, 'Savaş olacak mı, olmayacak mı, olursa Türkiye bu savaşın neresinde olacak?' olmuştur. AESOB olarak bu kriz karşısında bizler Ulu Önder Atatürk'ün 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' ilkesi ile hareket ediyor ve 'Savaşa Hayır' diyoruz" dedi.

"BAŞBAKAN GÜL'E MEKTUP GÖNDERDİK" AESOB Başkanı Orhan Tolunay, Başbakan Abdullah Gül'e bir mektup gönderdiklerini belirtti. Tolunay, Başbakan Gül'e yazılan mektubu da okudu. Mektupta şöyle denildi; "Irak'a yapılması düşünülen olası bir müdahale karşısında, yaşadığı birçok sorunla birlikte yaşam mücadelesi veren bölgemiz esnaf ve sanatkarı olumsuz yönde etkilenecek, umut ve hayalleri tükenecektir. Barışçı çözüme ulaşmak amacıyla, hükümetimizin gösterdiği bu kararlı tutumu ve MGK'nın aldığı kararı sonuna kadar destekliyor, 126 bin esnaf ve sanatkarın temsilcisi olarak hükümetimizin yanında olduğumuzu belirterek, saygılarımı arz ediyorum."

2002 yılının esnaf ve sanatkarlar açısından kayıp bir sene olduğunu öne süren Tolunay, ekonomik güven ortamı bulunmadığını söyleyerek, Türk yatırımcıların Bulgaristan ve Romanya'ya yaklaşık 9 milyar dolarlık yatırım yaptığını kaydetti. AESOB Başkanı Tolunay, "Sadece 2002 değil, son 3 yıl esnaf için kayıptır. Kasım ayına kadar ülkemiz siyasi istikrardan yoksundu. Bu da piyasalara olumsuz yansıdı. Girişimciler yatırım yapmaktan çekindi ve yurt dışına yöneldi. Yatırım ve istihdama ihtiyacımız var. Geçtiğimiz 3 yıl içinde 20 bin işyeri kapandı, işsizlik arttı. Esnafımız yaşam standardından ödün vermek zorunda kaldı. Bu esnafımız adına sıkıntı verici bir durum. Tam düzlüğe çıktık derken savaş söylentilerinin ortaya çıkması esnafı tedirgin etmiştir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön