HABER

Afgan halkına göre Trump "barış planı" adı altında Filistin'i işgal edecek

Başkent Kabil sakinleri, ABD'nin barış planı adı altında Filistin'i işgal edeceğini düşünüyor - Vahidullah İlham: - "ABD'nin amacı İsrail üzerinden Filistin topraklarını işgal etmek" - Firoza Ariz: - "ABD'nin Afganistan işgalinden yola çıkarak Filistin topraklarında gözünün olduğunu söyleyebiliriz. ABD Filistin'i de işgal etmek istiyor. Bu doğru birşey değil. Sonuçta Filistin de bağımsız bir ülke" - İsmatullah Afzali: - "Trump'ın yapmayı planladığı bu anlaşma Filistin işgalidir, İsrail topraklarının genişletilmesidir. Bunun hiçbir tarafı adil değil. O topraklar Filistin halkınındır"

KABİL (AA) - SAYED KHODABERDİ SADAT - Afganistan toplumu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail-Filistin meselesinin çözümü için planladığı ''Yüzyılın Anlaşması"yla Filistin'i işgal etmeye çalıştığına inanıyor.

Başkent Kabil'de yaşayan farklı yaş ve meslek gruplarından Afganlar, Trump'ın İsrail ve Filistin'e barış getireceği iddia edilen barış planına dair AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Üniversite hocası 48 yaşındaki Kabil sakinlerinden Vahidullah İlham, Trump ve İsrail'in, 100 yılın anlaşması adı altında Filistin topraklarını ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

Filistin topraklarının sahibinin Filistin halkı olduğunu hatırlatan İlham, "ABD'nin amacı İsrail üzerinden Filistin topraklarını işgal etmek." dedi.

İlham, ABD'nin, Filistin adını haritadan silerek burayı İsrail topraklarına katmak ve Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'ü ortadan kaldırmak istediğini savundu.

- "Bu anlaşma dünya barışını olumsuz etkiler"

Kabil'in Taimani bölgesinde yaşayan 36 yaşındaki iş adamı Kafil Han Arman, ABD'nin böyle bir anlaşma yaparak Filistin halkına zulmetmek istediğini dile getirdi.

Anlaşmayı "zulümden başka birşey değil" ifadeleriyle tanımlayan Arman, "Bu anlaşma dünya barışını olumsuz etkiler." görüşünü paylaştı.

Üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Firoza Ariz, ''ABD'nin Afganistan işgalinden yola çıkarak Filistin topraklarında gözünün olduğunu söyleyebiliriz. ABD, Filistin'i de işgal etmek istiyor. Bu doğru uluslararası hukuk açısından kabul edilebilir değil. Sonuçta Filistin bağımsız bir ülke.'' diye konuştu.

- ''Anlaşmanın hedefinde tüm Müslümanlar var''

Kabil'in Hayir Hane bölgesinde ikamet eden 27 yaşındaki inşaat mühendisi Ahmet Bilal, ABD'nin sadece Filistin topraklarında gözünün olmadığını ve aynı zamanda Filistin halkının dini üzerinde de baskı kurmak istediğini kaydetti.

''Anlaşmanın hedefinde tüm Müslümanlar bulunuyor.'' diyen Bilal, ABD'nin uluslararası hukuku çiğnediğine vurgu yaptı.

Araştırmacı yazar 52 yaşındaki Mansur Macab da Trump'ın, İslam dünyasının güvenini kazanmak istiyorsa bu anlaşmadan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Trump'ın dini değerlere saygı göstermesi gerektiğini ifade eden Mucab, ''Trump, yüzyılın anlaşması adı altında İslami değerlerle oynamak istiyor.'' dedi.

Mucab, bu anlaşmanın adil bir yönünün olmadığını, geçmişten beri oranın sahibi halkın topraklarını işgal etmenin adaletle hiçbir ilgisinin bulunmadığını bildirdi.

- ABD amacına ulaşmak için her yolu deniyor

Başkent Kabil'in bir diğer sakini 34 yaşındaki gazeteci İsmatullah Afzali, ABD demokrasiden bahsetse de yaptıkları işlerin demokrasi dışı olduğunu vurguladı.

ABD'nin amacına ulaşmak için her yolu denediğini dile getiren Afzali, buna Afgan halkı olarak bizzat şahitlik ettiklerini aktardı.

Afzali, ''Trump'ın yapmayı planladığı bu anlaşma Filistin işgalidir, İsrail topraklarının genişletilmesidir. Bunun hiçbir tarafı adil değildir. O toprakları Filistin halkınındır.'' diye konuştu.

- "Asla barış getirmez"

Kabil'in batı bölgesi sakinlerinden, sosyal yardımlaşma faaliyetleri yürüten 31 yaşındaki Muhammad Tahir Naziri, Trump'un Yüzyılın Anlaşması adını verdiği bu işgal projesinin adil olmadığını, asla barış getirmeyeceğini söyledi.

Öte yandan 30 yaşındaki eczacı Muhammed Şahim Feda Muhammed de bu anlaşma kapsamında ABD'nin İsrail ile Filistin topraklarını işgal etmek istediğini, adil olmayan anlaşmanın şiddeti tırmandıracağını bildirdi.

Üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Şarafuddin İntizar, anlaşmayı "kurgu" şeklinde nitelendirerek, Filistin bağımsız bir ülke olduğu için işgale değil barışa ihtiyacının bulunduğunu belirtti.

- Yüzyılın Anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail-Filistin meselesine “çözüm bulmak” amacıyla hazırladığı öne sürülen "Yüzyılın Anlaşması" planının detayları netleşmese de uluslararası basında planın detaylarına ilişkin bazı bilgiler yer alıyor.

Bu haberlere göre, Kudüs'ün tamamının İsrail'e bırakılması ve Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin büyük bölümünün varlığını sürdürmesi gibi Filistinlilerin aleyhine maddeler içeriyor.

Planda İsrail'in topraklarından sürdüğü 6 milyona yakın Filistinli mültecinin geri dönüş hakkına ise değinilmediği dile getiriliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın “yüzyılın şamarı” olarak nitelendirdiği planın bazı ekonomik yardımların dışında Filistin halkının lehine hiçbir şey içermediği ifade ediliyor.

Yüzyılın Anlaşması planı kapsamındaki ilk organizasyon olduğu ifade edilen "Refah İçin Barış" isimli ekonomi çalıştayı ABD’nin katkılarıyla Bahreyn’in başkenti Manama’da 25-26 Haziran’da düzenlenecek.

Çalıştayda Filistin’e yapılacak ekonomik yardımların masaya yatırılması ve hangi ülkelerin bu yardımları üstleneceği gibi konuların konuşulması bekleniyor.

Yüzyılın Anlaşması planına karşı çıkan ve bu planının ayağını oluşturan Bahreyn’deki çalıştaya katılmayacağını açıklayan Filistin yönetimi, bölge ülkelerine de söz konusu çalıştayı boykota çağırmıştı.

Filistin yönetiminin bu çağrısına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar'ın Manama'daki çalıştaya katılacağı duyurulmuştu. İsrail basınına konuşan ve adı açıklanmayan Beyaz Saray'dan bir yetkili de Ürdün, Mısır ve Fas'ın çalıştayda bulunacaklarını Washington'a ilettiğini dile getirmişti.

Geri Dön