Afgan mülteci akınında 40 yıl sonra ikinci dalga

Türkiye’ye Afgan mülteci akını 40 yıl sonra bu kez terör örgütü DEAŞ tehdidi nedeniyle devam ediyor.

Afganistan'da Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ile yaşanan savaşın ardından ülkelerini terk etmek zorunda kalan on binlerce Afgan 40 yıl sonra bu kez terör örgütü DEAŞ tehdidi nedeniyle ülkelerinden yeniden göç ederek Avrupa’ya gitmeye çalışıyor.

GÖÇ DRAMI

Kendisi de 22 yıl önce tıpkı bugün yaşanan göç dramı gibi Taliban tehdidinden kaçarak Afganistan’ın Şyha köyünden annesinin verdiği 3 lira ve 3 kuru ekmekle yollara düşen ve İran üzerinden geldiği Trabzon’da bugün 50’nin üzerindeki kişiye iş imkanı sağlayan Afgan bir işadamı olan Muhammed Gül, Afganlar’ın göç yolunda yaşadığı dramı anlattı.

Vatan'da yer alan habere göre, Afganistan’ın Aybek şehrinin Şyha köyünde doğduğunu belirten 41 yaşındaki Muhammed Gül, “Ben göçü iki kere yaşadım. Birinci yaşadığımda 5 yaşındaydım. Ruslar’la savaşta babam cephedeydi. Büyük amcam bizi 22-23 gün yollarda yürüyerek 30-40 kişilik sülaleyi tek başına Pakistan sınırına getirdi. O zaman Pakistan’a giriş yapmıştık. Küçüktüm boyum kadar bir çanta vardı sırtımda. Onun taşımaya gücüm yetmiyordu. Taşıyamadığım da ise yerde sürüklüyordum. İçinde ise yolda acıktığımızda yiyeceğimiz kuru bir ekmek vardı. 6 yaşından sonra Pakistan ve İran’da bir süre yaşadıktan sonra savaş bitti, mücahitler kazandı, Ruslar çekildi ve biz ülkeye dönmeye karar verdik. Ve ülkeye ilk dönenlerden olduk” dedi.

“AFGANLAR ŞİMDİ DE DEAŞ TEHDİDİNDEN KAÇIYOR"

Dernek olarak faaliyetlerinde Trabzonlular’ın büyük desteğini ve yardımını gördüklerini belirten Muhammed Gül, son dönemde Afganistan’dan Türkiye’ye gelen Afgan mülteci akınının arttığına dikkat çekerek bunun en önemli nedeninin DEAŞ tehdidi olduğunu söyledi.

Muhammed Gül, “Afganistan’dan 40 yıl aradan sonra ikinci büyük göç dalgası ile karşı karşıyayız. Dernek olarak bu göç dalgası ile ilgili olarak Göç İdaresi yetkilileri ile görüşerek neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Bu göçün artmasının e önemli nedeni olarak Afganistan’da artan DEAŞ tehdidini görüyoruz. Suriye ve Irak’ta DEAŞ’in temizlenmeye başlaması ile birlikte maalesef bir el, bir güç bunlara yeni bir adres olarak Afganistan’ı gösterdi. Geçmişte de bu tür terör örgütleri burayı kullanmışlardı. Afganistan’a giden DEAŞ mensupları tüm DEAŞ mensuplarını da bu ülkeye çağırdı. Dünyanın her noktasına dağılan DEAŞ mensupları Afganistan’a dönerek tekrar örgütlenmeye başladılar. Özellikle Afganistan’ın kuzey ve güney bölgelerine yerleşerek silahlı birer güç haline geldiler. DEAŞ’in Suriye’de ve Irak’ta ne yaptığını gören Afganlılar da korkudan dolayı can havliyle göç etmek zorunda kalıyorlar. Şuana kadar bu konu çok dillendirilmedi. DAEŞ son 2 yıldır Afganistan’ın değişik noktalarında katliamlar ve rehin alma olayları gerçekleştiriyor. 4 ay önce kuzey bölgesinde yüzlerce insanın katledilmesi ve 300-350 kişinin rehin alınması olayları, ardından bombalı intihar saldırılarında yüzlerce kişi hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 90 yorum
Türkiye de sığınmacılara avanta maaş bedava hastahane burslu üniversite verildiğini duyunca akın akın geliyorlar. Buyrun gardaşlar biz size bakarız.
@tulinveren işkembeden konuşma bende sığınmacıyım ve bu yazdıkların yalan biz sizlerin çalışmadığınız işlerde çalışıyoruz avrupada 8 milyon türk sığınmacı var arkadaşım o ülkelerde mi enayi
o gelen arkadaşların avrupaya gidebilmeleri için yardımcı olmamız gerek sınirdan içeriye girdikleri gibi otobüslere bindirip bulgar sınırına bırakırsak, çakal avrupa şöyle bir düşünür belki.
@ozgur1632 yalan söyleme avrupadaki türkleri bizzat avrupa davet etti ülkelerine 1960 lardan itibaren, avrupada türk sığınmacı yoktur. varsada sadece siyasi potansiyel suçlulardır. diğer yandan afganistan pakistan la türkiye arasında 4-5 bin km km var daha yakında onlarca ülke varken neden türkiye?,savaş var ve daeş var kelimelerinin tamamen duruma meşruiyet kazandırmak için söylendiğini düşünüyorum,savaş falan yok daeş ve taliban varsa da dağlarda.asıl sebep bana göre göçmenlerin gözünde türkiyenin küçük amerika,fırsatlar ülkesi olarak görülmesidir. bir de burda horozlanıyor şuna bak.
@ozgur1632 Niye duruyorsun kardeşim seni zorlamı durduruyorlar ülkene git ozaman zorlamı çağırdık seni ülkeni savunsaydın niye geldin adamın asabını bozma edebinle dur duracaksan,
Bizim avrupada sığınmacımız falan yok, edebinle dur kimse kimseyi zorla çağırmadı buraya hem geliyorsunuz hem şikayet ediyorsunuz ne kadar nankör insanlarsınız siz yaw.
@tulinveren amaç türk ulus devleti yerine ümmetçilik türkiye yerine anadolu fedeere devletleri kurmak sanırım..bıktık ya bıktık!sokkata inan türk yok!!
@ozgur1632 Defol o zaman beğenmiyorsan nankör kendi ülkene faydan olmamış bize mi olacak
Turkiye dna sini örfünu adetini kaybetmis bir enkaz haline geldi.10 sene sonrasi allah korusun diyorum.
@iyioynayan_kazansin Avrupaya giriş bizimki kadar kolay sanıyorsun galiba, bir denesene geçebiliyor musun sınırı.
@dogan_.gunes biz kurtuluş savaşında bu ülke tekrar ayağa kalksın diye canımızla malımızla yardım ettik kalıcı değiliz merak etmeyin bu dünyada herkes fani ....
bu dünyada başka enayi ülke yokmu..gidin başka ülkeye.bulgaristan var unanistan var iran var ırak var ..
bu ışid den kaçma olayı falan değil. bu göç olayını tamamen avrupalılar organize ediyor. Amaç Türkiye' nin demografik yapısını bozmak ve ekonomisini de en az 40-50 yıl düzelmeyecek şekilde bozmak. tabi bu ülkedekilerin de buraya nasıl bir kini varsa avrupalılar la ortak bu işi yürütüyorlar. bu işin sonu iç karışıklıktır.
Belkide biz kendini kendimizi vuruyoruz. Deaş taliban o kadar insanı oralara nasıl yığdı. işte böyle Mülteci göçü ayağına yerleştiler. Şunlara baksana hepsi genç hepsi savaşçı gibi Yarın bir gün bunlarda biz taliban veya deaş gibi silahlanıp karşımıza çıkmıyaçaklarını kim garanti eder.
yaw beyler bu iş yahudi oyunudur.korkuları onları yalan duzmece kitabın dediklerini uygulamaya itiyor yıllardır.
@freestar83 bence yahudi oyunu degil musluman saftorikligi
İstanbul'un heryer at hırsızı kılıklı Afgan ve Suriyeliyle doldu. Herhalde ülkelerini koruma işini karılarına analarına devredip geliyorlar.
ülke mülteci kampına döndü
almayaın kardeşim bütün mültecilere türkiye bakacak diye birşey yok !! yeni suriyeliler istemiyoruz.
gelsınler gelsınler hemen vatandaslık verıp padısahlık secımlerınde oy kullandıralım sora akp secmenlerının kızlarıyla evlensınler nasılsa 5 mılyon aldık ulke ulke degıl kı
gidin savaşın kurtarın memleketinizi bizim ecdadımız zamanında 15 lilerle kurtarmış vatanımızı
Hepsi gözümde potansiyel terörist. Ülkeyi yol geçen hanına çevirdiler. Sözde ohal halindeyiz suç oranı arttı ülke batmaya doğru ilerliyor. Uyumaya devam.
Hehh gelin sizde gelin, memleket oldu ortadoğu, avrupa ülkeleri, rusya abd, kucak açmıyor ama suriye kendi memleketleri gibi kimi görünüşte savunuyor kimi silah satıyor, müslümanım diyen ülkeler yalandan kınıyor aman bana gelmesinler kapılar duvar, eee biz şamar oğlanı dolar- euro, benzin - mazot uçmuş gitmiş, vah benim güzel ülkeme millet birbirini gebertiyor tahammül kalmamış, siyah-beyaz kadar ayrılıyoruz, ayrışıyoruz ALLAH Sonumuzu hayır etsin, çocuklarımıza güzel bir gelecek diliyorum rabbimden..
suriyeliler yetmiyor bize .. gelin .. babanızın çiftliği zaten bu ülke
AFGANLILAR AFYON NASIL İÇİLİR NASIL KULLANILIR TÜRK MİLLETİNE İYİCE BİR ÖĞRETİN.
NE HİKMETSE KAÇANLARIN HEPSİ GENÇ. KALIP SAVAŞMAK YERİNE EKMEK ELDEN SU GÖLDEN GEÇİNMEK İÇİN ÜLKEYE GELİYORLAR. NASILSA BİZDE İŞ ÇOK EKMEK ÇOK HAZİNE PARA SAÇIYOR. FERT BAŞINA GELİRİMİZ 40 BİN DOLAR BİRAZ DA ONLARA VERELİM. BUNLARI ÜLKEYE KABUL ETMENİN ADI İYİ NİYET DEĞİL ÜLKEYE İHANETTİR İHANET. ŞİMDİ ÇANAK TUTANLAR 10 YIL SONRA KÜFÜR EDECEKLER AMA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK.
akkoyunlar,karakoyunlar hep birlikte türk devletini arablaştırın CAHİLLERİN ÜLKESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ
Şunlara bak gencecikler analarını babalarını bırakıp keyif çatmak için ülkelerini satıp bırakıp geliyolar bu sünepeleri alıp ülkenin ekonmisini huzurunu bozanların huzuru bozulsun
bi beton duvarda iran sınırına yapılsa iyi olur bu ne yav ipini koparan türkiyede suriye afgan rus römen ne kadar başıboş varsa hepsi burda ülkeye ne faydaları varsa
@osman_1966_yfkmb --senin yaptığın ayıp ama cb nımız ne diyor hepsi bizim kardeşlerimiz nereden benim kardeşim oluyorsa, kendi vatanını bırakıp kaçanlar benim kardeşim olamaz bizim atalarımız bu ülkeyi kaç tane işgal devletine rağmen kaçmadı MUSTAFA KEMAL öncülüğünde ölümüne savunarak geri aldılar. benim kardeşimmiş hadi be.
bankanın önünde sütleri döküp isyan eden amcaya selam olsun
Niye hep bize geliyorlar artık ümmetçilik ve Osmanlıcık oynamaktan vaz geçmeliyiz.Gerçeklere göre harket etmeliyiz. Deaş in Afkanistandanda ne işi var nerde ABD orada terör.
Ülke çöplüğe döndü suriyelisi afganı arabı bilmemnesi bu ne ya
hoş gelmişler. şu suriyelilere kizanlari bir arastirsak, kesin onlarında çoğu gocmendir
@suleymangencer Bak yukarıda hep damat adayları var. Kızların varsa verirsin, aile boyu hısım olursunuz.
gel vatandaş gelll ne olursan o yine gel.ister hamas ol ister el kaide istersen deaş istersen pkk lı gelll sende gelll.iş bedava ssk bedava üniverisite bedava sağlık bedava kredi faizi yok .araç vergisi ve cezası yok koş vatanfdaş koşş sende gel. nasılsa sizin ülkenizi koruyacak maaş alıyor diye ölecek askerlerimizde var nasılsa koşş vatandal koşşş.sizlerin 1 ci sınıf türklerin 2 ci sınıf vatandaş olduğu türkiye var sende koş pakistan afkanistan suriye kuzey ırak sende koş iran..
resime bak. hepsi 20-30lu yaşlarda erkek. daeş var falan hikaye. keriz ülkesi diye geliyor hepsi. türk halkından bedava maaşlarını alıp sahillerde karı kız kesmeye başlarlar yakında.
ÜLKENİN ANAHTARINI YAKINDA BUNLARA TESLİM EDERİZ,UNLAR SAHİP BİZ MÜLTECİ OLURUZ ....MİLLETTE KINA YAKAR.....
yazın bı kenara bi 10 15 sene sonra bunlar HDP gibi başımıza bela olacaklar ! Suriye partisi , Afgan partisi falan diye . Sonrada teröristlere arka çıkıp bize bölmeye kalkışacak bu adiler .
Burası bir ÜLKE , yol geçen hanı değil.
FOTOYA BAKINCA HEPSİ GENÇ. YAŞLI YOK KADIN YOK ÇOCUK YOK. NEDEN DİR Kİ ?_
ülke dingo nun ahırı oldu
insanlara insan gozuyle bakin arkadaslar herkes diyo zinciri kiran geliyo ipini koparan geliyo tam aksine rıskı olan geliyo rabbim kimin rıskını nereye vermisse insanlar oraya gider mazlumlar bilirki evvelden beri ve osmanlidan berri mazlumlara tek sahip cikan biz turkleriz tarih bugunleri inaninki herzaman yazmistir ve ileridede yazacaktir butun dunya bin yilda gecse turkleri hep saygiyla anacaktir ve hep ustun ırk biz olacaz allahin izniyle...
@hakanesen_1982 al bes la evınde yeter darlandım sızın ummetınızınden de arapseverlerınızdende gorduk 1 .dunya harbınde ummetınıde araplarıda
@hakanesen_1982 20 göçmeni din kardeşin diye al evine o zaman...
amaç Türkü bitirmek. zayıf düşürmek. emperyalist proje
Kuyruğunu kıstıran yol geçen hanına geliyor. önce şu sözde mülteci, Suriyeli teröristleri geri gönderin. gelenlere de müsamaha göstermeyin. Kendi milletimiz aç ve işsiz.
yeter yahu defolun gidin başka ülkelere, bu ülkenin geleceğini bitirdiniz
hah bi siz eksiktiniz tam olduk
Allah Aşkını şimdi Milli ve Yerli düşünde sevgili AKP almayın Bu Güzel Vatanımıza Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından başka birilerini lütfen yeter artık Bıktık sizden ve işe yaramaz Politikalarınızdan
Ne kötü bir yandan insan olmak ne iyi bir yandan insan kalmak.Ama cehalet var ise insanın ruhunda;ne kadar okusa da boş!
Aklı selim insan sormazmı bu deaş neden hep müslüman topraklarında müslümanları katlediyor... deaş bie haçlı projesidir ve Müslüman olan ülkelerde faaliyet gösterir,bir nev'i silahlı misyoner örgütüdür.
emperyalizmin 50 yıllık,yüz yıllık politikaları var,anadolu dan,üç beş ülke çıkartmaya çalışıyorlar,parçalanmış yugoslavya gibi!içsavaş isteniyor!selefî çeçenlerle denediler rusyada ve türkiye de tutmadı.şmdi suriye ve afgan göçmenlerle deniyorlar.iran istese durdurur.bizim iran a tepkimiz olmalı!
memleket memleketlikten çıktı yol geçen hanına döndü bu akp derhal iktidardan gitmeli yoksa bu memlekette huzur bulmak için huzur duasına çıkacagız yakında
DOĞRU CEVABI EVLERDE GEÇİNME DE EKMEK PARASINDA CEVABI YÜRÜYEN NASIRLI AYAKLARDA ALABİLİRSİNİZ İNSANLAR İŞ AŞ OLAN YERLERDEN GÖÇ ETMEZLER AMA EKMEK DAVASI EMEK DAVASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ 50 YIL ÖNCE AYNI DURUMDAYDI MİLLET AVRUPAYA TERÖR İÇİN GİTMEDİ EKMEK EKMEK. ŞİMDİ GÖÇ ALAN BİR ÜLKEYİZ ÜRETİMİMİZ SINIRLI DA OLSA
Diğer Haberler