Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na canlı yayında saldırı!

Afganistan’da yönetimin ateşkes ilan etmesine rağmen Taliban, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na füzelerle saldırdı. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin Kurban Bayramı mesajını canlı yayınlayan kameralar o anları saniye saniye görüntüledi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani canlı yayında Kurban Bayramı mesajı verirken, bir anda patlama sesleri duyuldu. Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na fırlatılan roketler, Gani’nin mesajını yarıda keserek “Eğer roketlerle saldırmanın Afganları baskıya alacağını düşünüyorlarsa, yanılıyorlar” demesine neden oldu.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, NATO yerleşkesi ve ABD Büyükelçiliği yakınlarına düşen füzelerin hiç kimseyi yaralamadığı duyuruldu. Afgan güvenlik güçleri, Taliban militanlarının saklandığını düşündükleri bir eve helikopterlerin de yardımıyla operasyon düzenliyor.

1

Pazar günü Afganistan yönetimi, pazartesiden itibaren Taliban'a yönelik operasyon düzenlenmeyeceğini belirterek, ateşkes ilan etmişti. Taliban'la ateşkesi duyuran Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, örgüt bozana kadar bu ateşkesi sürdüreceklerini vurgulamıştı. Ancak Taliban, ateşkes kararını tanımadıklarını açıklamıştı.

5

RAMAZAN BAYRAMI'NDA ATEŞLES SAĞLANMIŞTI

Bu sene Ramazan Bayramı'nda da taraflar arasında ateşkes ilan edilmişti. Afganistan hükümetince 12-19 Haziran arasında alınan ateşkes kararına Taliban örgütünden sadece bayram günlerinde ateşkes yapma yanıtı gelmişti.

2

Ateşkes sürecine her iki tarafın da uymasından dolayı bayram günleri olaysız geçmişti. Ateşkes vesilesiyle ilk kez güvenlik güçleriyle ortak bayramlaşma törenleri düzenleyen militanlar, şehir merkezine gelerek yıllardır uzakta oldukları aileleriyle de bayramlaşmışlardı. Taliban 3 günlük ateşkesin ardından kanlı saldırılar düzenlemişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
vay be namussuz terör böyle bir şey işte bizde bir zamanlar talibana sevgiyle bakıyorduk hatta liderlerinin ayağının dibinde fotoğraf bile çektirmiştik şimdi gelde gör halimizi
insanlara devlet kucagını açmaya çalışıyor , türkiyede öyle devlet herzaman merhametlidir. yalnız adamlar aşırı kaşınıyor. düzelmesi için hepsi ölmeli. bir tane terörist pkk ypg kalmayana kadar vurmalıyızki masumlar ölmesin
Düşman içerden olunca kapı kilit tutmuyor.. birleşik arap emirlikleri ve suudi arabistan gibi sahte müslümanlar olunca daha çok ağrır müslümanların başı. halkla ilgili sıkıntı yok devletle yönetimle ilgili sıkıntı var. 100milyon dolar teröriste bağış yapıyor müslümanlar ilginç.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler