HABER

Afganistan'da ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıması protesto edildi

MEZAR-I ŞERİF (AA) - Afganistan'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararı protesto edildi.

Ülkenin kuzeyinde Mezar-ı Şerif'te Ravzai Şerif Camisi'nde düzenlenen ve yüzlerce kişinin katıldığı gösteride ''Kahrolsun İsrail'', ''Kahrolsun ABD'', ''Yaşasın İslam'' ve ''Yaşasın Erdoğan'' sloganları atıldı.

Gösteride konuşan Afganistan Sünni Din Alimleri Şurası Başkanı Muhammad Şah Adili, Trump'ın kararını sorumsuzca davranış olarak nitelendirdi.

ABD'nin Müslümanların duygularıyla oynamaya çalıştığı değerlendirmesinde bulunan Adili, Filistin halkının direnişine destek verdiklerini ve Müslüman ülkelerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birlik çağrısına kulak vermesi gerektiğini söyledi.

Adili, ABD ve İsrail'e karşı toplu ayaklanmalar başlatılması gerektiğini de belirtti.

- ''Şimdi Birlik Zamanı''

Afganistan Şii Din Alimleri Şurası Başkanı Muhammad Kazım Caferi de ABD'nin bu kararı karşısında susulmaması gerektiğini ifade etti.

Kudüs'ün tüm inançlar için önemine dikkati çeken Caferi, 'Bu zulüm karşısında susarsak gelecekte kaybedeceğimiz daha çok şey olabilir.'' dedi.

Gösteri, sıkı güvenlik önlemleri altında düzenlendi.

(AA)

Geri Dön