HABER

Afganistan'da saldırılar: 12 ölü

Afganistan'ın Helmand eyaletinde düzenlenen bombalı saldırıda 10 Afgan polisi ölürken, ülkenin doğusunda da iki NATO askerinin öldürüldüğü açıklandı.

Afganistan'ın güneybatısındaki Helmand eyaletinde yol kenarına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 10 polisin öldüğü açıklandı.

Yetkililer, bombanın polisleri taşıyan bir kamyon Nad Ali bölgesi yakınlarındaki bir köyden geçtiği sırada infilak ettiğini bildirdi.

Polislerin, bomba patladığı sırada bir eğitim merkezinden ayrıldıkları kaydedildi.

Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

Ülkenin doğusunda yaşanan olayda da Afgan Ordusu üniforması giyen bir kişinin, iki NATO askerini öldürdüğü bildirildi.

Ancak ölen NATO askerlerinin milliyetleri ve daha sonra saldırgana ne olduğu açıklanmadı.

Afgan polisinin hedef alındığı saldırıda ölenlerden bazılarının, yeni işe alınan polis memurları olduğu belirtildi. Olayda bir polis de yaralandı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai geçen ay, geçmişte Taliban güçleri ve İngiliz Ordusu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Nad Ali bölgesinin Afgan kontrolüne geçtiğini söylemişti.

Bölgedeki gazeteciler, öldürülen polislerin ABD'nin masraflarını karşıladığı, geçen yıl kurulan yerel polis teşkilatına üye olduklarını söylüyor.

Yerel polis teşkilatı NATO güçlerinin çekilmesinin ardından, güvenlik alanında önemli bir rol oynaması planlanıyor.

Yerel polis teşkilatı, Afgan Ordusu ve normal polis güçlerinin ulaşamadığı yerlerde, bölge halkını silahlandırıyor.

Sözkonusu teşkilatın karşıtları bir milis gücü oluşturulduğunu söylüyor. NATO ise, bu gücün kırsal kesimlerde güvenlik durumunu iyileştirdiğini savunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön