HABER

Afganistan'daki Türk askerinin yeri belli

Afganistan'daki Türk askerinin yeri belli

Ankara (AA) - Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği, Türk askerinin halen Afganistan'da görev yaptığı bölge ve sorumluluk sahasının belli olduğunu, güney ya da bir başka bölgede başka bir amaçla görevlendirilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, son günlerde, bazı basın ve yayın organlarında "Afganistan'da konuşlu Türk askerinin halen sorumlu olduğu bölgenin dışında ve özellikle güneyde görevlendirilmesi" konusunda haberler yer aldığı anımsatıldı.

Afganistan'da, halihazırda iki farklı hareket icra edildiği ifade eden açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu operasyonlardan birincisi NATO liderliğinde sürdürülen ve ISAF olarak bilinen Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti tarafından devam ettirilen harekat, diğeri ise koalisyon kuvvetleri tarafından terörizmle mücadeleye yönelik gerçekleştirilen sürekli özgürlük harekatıdır. NATO Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvvetinin sorumluluk sahasının tüm Afganistan'dan sorumlu olacak şekilde genişlemesi nedeniyle kamuoyunda iki harekatın birleştirilmiş olduğu izlenimi yaratılmaya çalışılmaktadır.
Türk askerinin halen Afganistan'da görev yaptığı bölge ve sorumluluk sahası bellidir. Türk askeri, Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti Kuruluşu içerisinde NATO harekat planları çerçevesinde ve Türkiye tarafından tespit edilmiş milli kısıtlamalara göre faaliyetlerini Kabil bölgesinde sürdürmektedir. Bu kapsamda, güney ya da bir başka bölgede başka bir amaçla görevlendirilmesi söz konusu değildir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön