HABER

Afganistan'ın "Tahtakale"si

KABİL (İHA) - Afganistan'da döviz bürolarının bulunduğu ve Afgan parası Afgani'nin dolar ve Euro karşısında değerinin tespit edildiği Kabil Borsası'nda paralar, kucaklarda ve çuvallarda taşınıyor.

Komisyoncular ellerinde cep telefonları ve hesap makinaları ile çarşıyı gözetlerken, döviz bozduranlar aldıkları paraları çarşıdan çuvallar içinde hamalların çektiği arabalarla çıkartabiliyorlar.

Amerikan Doları, Alman Markı, Avrupa ortak para birimi Euro, İran Tümeni, Pakistan Rupisi, İngiliz Sterlini ve Suudi Arabistan Riyali'nin, kullanımı 5 Ocak 2003'e kadar uzatılan Eski Afgani karşısındaki değeri, Kabil kent merkezindeki Şehzade Çarşısı'nda bulunan "doğal borsa"da tespit ediliyor.

Afganistan Merkez Bankası, Afgani'nin değerinin Amerikan Doları karşısında düşmesini önlemek için sık sık piyasaya dolar sürüyor. Afganistan'da eski ve yeni Afgani kullanımda. 1 dolar karşılığı 50 Afgani olan yeni para birimine geçilmesine rağmen, 1 dolar karşılığı 50 bin Afgani olan eski paranın kulanımı 5 Ocak 2003'e kadar uzatıldı. Bu nedenle 1 dolar karşılığı eski Afgani, "bir kucak" para yapıyor. Bozdurulan miktar bin dolar olursa bu kez çuvallar gerekiyor. Çuvallar dolusu bu para hamallar tarafından el arabalarıyla taşınıyor.

Çarşıda para alışverişi yapan komisyonculara Afgan dilinde "Kamişankar" deniliyor. Komisyoncular arasında 10-15 yaşında çocukların da bulunması dikkat çekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön