AFP, Orhan Pamuk gafını düzeltti

AFP, Orhan Pamuk gafını düzeltti

Fransız Basın Ajansı (AFP), İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek'in Nobel ödüllü Orhan Pamuk'a suikast planladıkları iddiasıyla gözaltına alındıklarını abonelerine duyurdu. Ajansın akşam geçtiği haberde ise yanlışlık düzeltildi.

AFP, dün saat 11.28'de abonelerine geçtiği haberde, Selçuk, Alemdaroğlu ve Perinçek'in yazar Pamuk'a suikast planladıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını belirterek, bir habercilik skandalına imza attı.

AFP haberinin giriş cümlesi şöyleydi: "Medyanın bildirdiğine göre, milliyetçi bir Türk partisinin lideri, kıdemli bir gazeteci ve bir öğretim üyesi, ülkenin ilk Nobel ödüllü yazarı Orhan Pamuk'u öldürmeyi planladıkları iddiasıyla gözaltına alındı".

AFP, haberini AA'ya dayandırdı. Oysa AA dün gözaltıları Pamuk'la ilişkilendiren herhangi bir haber geçmemişti. Akşam saatlerinde haberi yenileyen AFP, ismi geçenlerin Ergenekon soruşturmasıyla ilgili gözaltına alındıklarını yine Anadolu Ajansı'na (AA) dayanarak verdi. Sorunun, AFP'nin Paris'teki merkezinde yaşanan çeviri hatasından kaynaklandığı bildirildi.