Afrin'de böylesi ilk kez ortaya çıkarıldı!

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarınca başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında teröristlerden temizlenen Afrin ilçesinde yaklaşık bin teröristi barındıracak kapasiteye sahip bir yer altı karargahı ortaya çıkarıldı.

Afrin'de böylesi ilk kez ortaya çıkarıldı!

Afrin ilçe merkezinin 18 Mart'ta kontrol altına alınmasının ardından, ilçede sürdürülen arama tarama faaliyetlerinde ÖSO güçleri kırsal bölgede bir yer altı karargahı tespit etti. AA'nın görüntülediği ve inşası bitme aşamasındaki yer altı karargahı, Afrin'i çevreleyen dağlarda bir ormanlık alanda yer alıyor.

Yerin 10 metre derinliğindeki karargahın üzeri, çam ormanıyla kaplı. Yer altı karargahı, ormanın içinde ağaçlar nedeniyle insansız hava araçlarının güçlükle tespit edebileceği giriş çıkışlara sahip.

Zeminden ana girişe inen 8 metre genişlikteki yol, yer altına girdikten sonra yaklaşık 100 metre uzunluğundaki bir tünelle devam ediyor. Tünelin sonunda dairesel biçimde inşa edilmiş bir lobi çıkıyor.

20180415_2_29832060_32727130_Web

BİN TERÖRİSTİ AYNI ANDA BARINDIRABİLECEK BÜYÜKLÜKTE

Lobiden de farklı yönlere devam eden 4 metre genişlik ve 5 metre yükseklikte 3 büyük koridor daha bulunuyor. Her bir koridorların uzunluğu 100-120 metre arasında değişiyor. Koridorların sonunda konferans salonları, onlarca oda, banyo, tuvalet ve acil çıkış noktaları gibi, toplamda yaklaşık bin teröristi aynı anda barındıracak büyüklükte alan dikkati çekiyor.

Girişten itibaren tüm tünellerin araç geçebilecek genişlik ve yükseklikte yapıldığı görülüyor. Özel iş makineleriyle kazılarak yapılan yer altı karargahının çok sayıda sütun ve 1 metreden kalın duvarlarla güçlendirilerek inşa edildiği göze çarpıyor. 20 Ocak 2018 tarihinde başlayan Zeytin Dalı Harekatı'nda daha önce teröristlere ait çok sayıda tünel ve barınak ele geçirilmişti.

20180415_2_29832060_32727131_Web

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Eyvallah uğraşmişsiniz o kadar kullanmak ordumuza kısmet.
aa demişse yalandır
gurur duyuyorum çine 6000km duvar ördüren milletim soysuzlar onu yapmış çokmu TÜRK KORKUSU kolay olmuyor değilmi Türk'e dost olursan olursun yoksa yok olursun
doldurun dinamiti patlatın kullanılamaz hale getirin
diskoya dönüştürün
aynısını Irak ta yapmadıkları ne malum
Bunlar varya hep gelecege yonelik yapilan savas cepheleri Allah a sukuerler olsun eger bir kac sene daha gecseymis durum felaketmis Rabbim firsat vermesin adam resmen tatik icin siginaklar yapmislar
disko güzel olurmuş
Diğer Haberler