O meydana Erdoğan'ın ismi verildi

Zeytin Dalı Harekâtı ile Mart ayında TSK ve ÖSO kontrolüne geçen Afrin'de bir meydana Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adı verildi. Bazı bulvarların ismi de değiştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Ocak 2018'de Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin kenti ve civarında başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı çerçevesinde kontrolü ele geçirilen kent merkezinde bir meydana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi verildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin bildirdiğine göre kentin kontrolünü elinde bulunduran ÖSO unsurları, isim değişikliğini Perşembe günü gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre isim değişikliği Afrin Yerel Meclisi'nin kararıyla alındı.

Buna göre Hükümet Binası Bulvarı'nın isminin Recep Tayyip Erdoğan olarak değiştirilmesinin yanı sıra, bir bulvarın ismi Zeytin Dalı, Nevruz Bulvarı'nın adı da Selahaddin Eyyübi olarak değiştirildi.

"TÜRK KOMPLOSU"

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Suriye Demokratik Güçleri'nin siyasi kanadı Suriye Demokratik Konseyi'nden İlham Ahmed, "Bu (yapılanlar) Afrin'i bir Türk bölgesine dönüştürmek için planlanmış bir Türk komplosudur" ifadesini kullandı. Ahmed, ayrıca Türkiye'nin destek verdiği ÖSO unsurlarının Afrin'deki köyleri yok ederek askeri tesislere çevirdiğini öne sürdü.

Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Avrupa'da yerleşik sözcülerinden birisi olan İbrahim İbrahim de dpa'ya yaptığı açıklamada "Daha önce Afrin'de bazı sokakların ismini değiştirmişlerdi, şimdi de büyük bir meydana terörist Erdoğan'ın ismini veriyorlar" şeklinde konuştu. PYD ve askeri uzantısı YPG, PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye tarafından terör örgütü olarak değerlendiriliyor.

Uluslararası Af Örgütü Ağustos başında yayınladığı bir raporda Türkiye'nin, ÖSO unsurlarının Afrin'deki sivillere işkence yapmasına göz yumduğunu iddia etmişti. Raporda, kentin el değiştirmesinden bu yana Afrin sakinlerinin "geniş çaplı ihlaller ile karşı karşıya" olduğu belirtilmiş, bu ihlaller "keyfi gözaltılar, kaçırma, zorla alıkoyma, yağma ve mülkiyete el koyma" olarak sıralanmıştı. Türkiye ise ÖSO birliklerine yönelik suçlama ve iddialarla ilgili inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
BUDUR BE BUDUR. BÜYÜKSÜN REİS.
kasap et derdinde koyun can derdinde ülke ne duruma düşmüş bizimkiler daha afrin peşinde
allahım aklıma mukayet ol deliriyoruz ülkeyi batırıp kahraman ilan ediliyor beynimizi yitirdi düsünemiyoruz
dolar euro ekonomi enflasyon caddeleri mahallesi bulvarı ismi de verilsin..afrinden suriyeden ıraktan bize ne...gündemi değiştirmeyin.ülke battı ya çare yada istifa edin .gururu olan adam işi bunlar....
yazıkkk
Devenin dikeni, insanın ... felsefesini benimsemiş bir halkız.
yahudi talimatıyla bitirdikleri ortadoğuya olduğu gibi isim verin bir meydanda neymiş..
yazık yazık.
yakındır dolara da ismini verecez evet tarihe geçecek nasıl vardan yok etti belgesel olacak belgesel
Ünlü olmak çok önemli. Bakın aradan 2000 yıl geçti, NERON hala ünlü!
@galipugurbenli Hayret, Neron'un ünlü olmadığına inananlar da varmış. Koca Romayı yakan adam ünlü olmaz mı?
Diğer Haberler