Afyon'daki patlamayla ilgili flaş gelişme

Afyon patlaması davasında sanık Üsteğmen Aydın, Binbaşı Ali Duran'ın çalışmanın 4 günde bitirilmesini emrettiği ortaya çıktı

Afyon'daki patlamayla ilgili flaş gelişme

25 askerin şehit olduğu Afyon'daki mühimmat deposu patlaması davasında sanık Üsteğmen Aydın, Binbaşı Ali Duran'ın çalışmanın 4 günde bitirilmesini emrettiğini, uyarıları dinlemeyerek talimatında ısrar ettiğini söyledi.

Star'ın haberine göre Afyon'da 5 Eylül 2012'de 25 askerin şehit olduğu patlama davasında sanık Üsteğmen TuncayAydın "Binbaşı Ali Duran, depoların çevre temizliğinin denetleme yaklaştığı için 4 gün içinde bitirilmesini emretti" dedi. Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında konuşan Aydın, 3 Eylül'de Bölük Komutanı Binbaşı Ali Duran, mühimmatların tasnifi için Bedri Naim ve Murat Döğer astsubaylara, kendisini de depoların çevre temizliğiyle görevlendirdiğini kaydetti. "Binbaşı Ali Duran, bu faaliyetlerin denetleme yaklaştığı için 4 gün içinde bitirilmesini emretti" diyen Aydın, şöyle konuştu:

"Biz de bu kadar kısa süre içerisinde faaliyetlerin bitirilemeyeceği konusunda kendisini uyardık ama ısrarlı davranarak görüş ve önerilerimizi dikkate almadı. Bizleri dinlemedi ve bu işin 4 gün içinde bitirilmesini emretti. Bunun üzerine çalışma başlatıldı. İstifleme gece geç saatlere kadar devam ediyordu. Bu işler, araç farı ve el feneri kullanılarak yapılıyordu. Bu durum iki gün boyunca devam etti."

Daha sonra Aydın, çapraz sorguda, depo dışında kısa dönem askerlerin, depo içinde ise uzun dönem askerlerin görev aldığını anlattı.

Aydın'ın avukatı Nejat Öztaşkent'in "Burada kimin ihmali olduğunu arıyoruz. Hakim Bey ailelere fazla müsemma gösteriyorsunuz. Bizim söyleyeceğimiz çok şey var ama içimize atıyoruz" sözleri üzerine aileler tepki gösterdi. Şehit yakınları, Öztaşkent'in üzerine yürüdü. Daha sonra duruşmaya ara verildi.

Duruşmayı, 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ve bazı CHP milletvekilleri de izledi.

İhtihar ve kaza olamaz tek ihtimal sabotaj

Şehit ailesinin avukatlarından Altan Ulutaş duruşmada, mahkemeye verdiğiyazılı savunmada el bombasının üzerine sandık düştüğü ve bu nedenle tüm cephaneliğin havaya uçtuğu şeklindeki iddia ve açıklamalarınhiçbir şehit yakınını tatmin etmediğini söyledi. Patlamanın meydana gelebilmesi için 3 ihtimalin olduğunu belirten avukat Altan Ulutaş, bunların sabotaj, intihar veya kaza olduğunu söyledi. İntihar ve kaza durumunda cephaneliğin bir bütün halinde havaya uçmasının mümkün olmadığını savunan Ulutaş "Tek bir olasılık kalmaktadır. O da sabotajdır" dedi. Avukat, PKK'nın eylem için kente geldiği yönündeki istihbarat yazılarının dosyada olduğunu belirterek "Derewin Türkçe haber sitesinin 6 Eylül 2012 tarihindeki internet sayfasında açıkladığı habere göre, Afyon'daki patlamayı PKK üstlenmiştir" diye konuştu.

Ulutaş, mahkeme heyetinden yeni ve bağımsız bilirkişi heyeti tarafından inceleme yapılmasını talep ederek şöyle dedi: Mahkeme heyetinden Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanı Korgeneral Adem Huduti, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Yönetim Başkanı Tümgeneral Sadık Piyade, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Mühimmat Komutanı Tuğgeneral Selçuk Bayraktar ve 41'inci Mühimmat eski mühimmat bölük komutanı Yarbay Murat Aydın hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz."

Star

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
Bu ırkçı,inkarci,kafatasçı,tekçi zavalılar sadece emretmeyi bilirler.Sadece kan dökmeyi bilirler.Bunların doğuda ne zülümler yaptığını bu ülke bilse herkes kendi insanlığından utanır.Bu zalimler bu barbar ırkçılardan bişi gelmez.bunlar sadece heykel dikmeyi bilirler.Sadece Türklüğü devletin eliyle başkalarına dayatmayı bilirler,bunların torunlarıda bunları tam tanısalar utanırlar bunlardan,devletin eliyle her türlü zülmü yapan bu zavalılar,gün geldi gerçeklerle karşı karşıya kalınca hak ve hukuka sığındılar şimdi hesab sorma zamanı şimdi bu zalimler hukuk yok diyorlardı sizi zalimler sizi.
kime hizmet ettiğin ortada, asıl sizlerin, hadi askeri düşmanınız o yüzden onu geçiyorum; devletin öğretmenine, doktoruna, sivil vatandaşına çoçuğunun gözleri önünde kurşun sıktığınız zamanları biliyoruz! herkesi bir kesim gibi 1 haftalık hafıza ile yaşıyor sanarak atıp tutuyorsun ama bak herkes yemiyor gördün mü. şayet dediğin kadar kafatasçı olsalardı muhtemelen şuan bela olamazdınız bu ülkenin başına
AQ pkk lısı ne olacak...
KAÇAKÇILARA TAZMİNAT YAKINLARINA MAAŞ BAĞLANDI ACABA BU GENLERİMİZE NE YAPILDI HÜKUMETE SORMAK İSTİYORUM.
ee takip ettiğin yandaş haber yapanların dışında bir şeyleri araştırsaydın bu çocukların ailelerine yapılanıda bilirdin.. sormadan önce birazcık düşünebilme yereneğiniz olsa zaten bu yorumu yapmayıp araştırırdın..
Torba kanunla Reyhanlı'daki patlamada ölenlerin ailelerine de yardım yapıldı. Muhalif medya ya bir sor bakalım bunları da yazmışlar mı?
SORUMLULARI CEZALARINI ÇEKSİNLER BU KATİLLER MUTLAKA HESAP VERMELİDİRLER EN BÜYÜK SORUMLUDA BUNLARI KORUYAN BAKANDIR
askere gitmemiş arkadaş sanırım :) bimbaşı emir versin bokunu bile temizler teymenler ağzımı bozmuyorum ama en abes örnekde bu
Gitti civan gibi gencler kim sucluysa muebbet hapis azdır
kılıçdaroğlu patlamadan hükümeti sorumlu tutmuştu
komutanını suçlama asker!aynı durum harp anında olsaydı 4 günde yapılması gerekseydi illada biyerlerin patlamasımı gerekecekti.ozaman düşmana gerek kalmazki kendi kendinizi havaya uçuruyonuz zaten .bu işte sabotaj var biz halk buna inanıyoruz.
Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun Afyonda oturuyorum evimiz yakın patlama yerine çok şiddetliydi deprem etkisi yarattı koşarak gittik ama faydamız olmadı giden gitti kalanlara Allah sabır versin
KARADENİZDE RANT UĞRUNA HES DİYE DİYE DERELERİ KURUTTUNUZ AFYONDA GÖSTERİŞ UĞRUNA OCAKLARI KURUTTUNUZ MUBARAEK RAMAZAN DA ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN.SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUM
en kısa zamanda titiz bir şekilde bitirilmesi gerekir lakayitlık bunun gibi korkunç sonuçları doğurur binbaşı cepanelikle birebir ilgilenemez o sebepten bölük komutanına görev vermiş bölük komutanı askerin başında olmassa lakayıtlık olmasının önüne gecilemez askerlik yapan gençler hem mühümmat konusunda bilgisiz en fazla bir yıllık asker askerlik dönemindede bu konuda eğitimi yok bu konuda eğitimli olan subaylar subaylar kendileri evinde yada bölükte yatması bu sonucun oluşmasının başlıca sebebi askerlerden birinin yada birilerinin kolye yapmak amacıyla mermi cekirdeğini cıkartmaya kalkışması
şimdi olayı olduğu gibi binbaşının üzerine yıkmışlar ama onunda söylediği birşeyler vardır elbet, fakat burada onlar yok bakın, şimdi bizce kim suçlu, binbaşı. onlar anlatıyor, anlattıkları ile biz de adam infaz ediyoruz. bırakın bu kokuşmuş senaryoları artık, subayın biri çıktı anlattı, o mühimmat kasalarını biz uçaktan atıyoruz, elden düşme ile mi patlayacak diye! ama patladı işte, suçlu binbaşı, peki orada patlayan, daha doğrusu patladığı iddia edilen mühimmat sizce ne oldu? ha patlamıştı onlar dimi :) uyku güzel birşey, insanı dinlendiriyor
Diğer Haberler