HABER

Ağa takılan caretta carettaya sağlık kontrolü

Hatay (AA)- Hatay'ın Samandağ ilçesinde bir balıkçının ağına takılan caretta caretta türü deniz kaplumbağası, sağlık kontrolünün ardından denize bırakıldı.

Samandağ'ın Çevlik bölgesinde, ağına deniz kaplumbağası takıldığını fark eden bir balıkçı, kaplumbağayı Samandağ Bilimsel Araştırma Merkezine getirerek, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veterinerlik Fakültesine haber verdi.

MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Enes Altuğ, herhangi bir yara almadığı tespit edilen caretta arettanın her ihtimale karşı tüm sağlık kontrollerini yaptıklarını söyledi. Altuğ, şöyle devam etti:

"Yaklaşık 60 santimetre uzunluğunda ve 40 kilogram ağırlığındaki caretta carettanın ultrasonunu çekerek midesinde yabancı bir madde ya da kitle olup olmadığına baktık. Ayrıca kan tahlilleri yapıldı. Yapılan kontrollerde caretta carettanın sağlığının yerinde olduğunu tespit ettik."
MKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Uzman Biyoloğu Bektaş Sönmez ise bölgede yaşam alanı bulan caretta caretta türü deniz kaplumbağaları için "Acil Yardım Merkezi" kurulması gerektiğini söyledi.

Bazı balıkçıların bir merkez olmadığı için yaralı da olsa kaplumbağayı yeniden denize bıraktığını ifade eden Sönmez, "Samandağ ilçesine bu yönde bir merkez kurulursa sorun çözümlenir. Çünkü bir kaplumbağa bulunduğunda ve acil müdahale gerektiğinde Antakya'dan Samandağ'a geliş süremiz kaplumbağanın hayatını kaybetmesine neden olabiliyor" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön