HABER

Ağar: ''Süleymaniye olayı tamir edilmeli"

Ağar: ''Süleymaniye olayı tamir edilmeli"

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye ve ABD askerlerinin hiç karşı karşıya gelmediklerini, birçok yerde omuz omuza olduklarını belirterek, "Ancak, son Süleymaniye olayının Türk kamuoyunda derin bir kırıklık yarattığı aşikardır. Bunun mutlak bir şekilde tamiri gerekmektedir" dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'u kabulünde konuşan Ağar, DYP'nin içinden geldiği siyasi geleneğin iktidarda bulunduğu dönemlerde ABD ile en iyi ilişkilerin yaşandığını ifade etti.

Ağar, "Gerek Soğuk Savaş döneminde, gerekse daha sonrasında Türkiye'nin terörle mücadele dönemlerinde çok verimli bir işbirliğini birlikte götürdük. Özellikle Türkiye'nin terörle mücadelesinin çok yoğun yaşandığı dönemlerde yakın işbirliğini fiilen içinde olan ve bilen birisi olarak memnuniyetle kaydetmek istiyorum" diye konuştu.

Mehmet Ağar, iki ülke ilişkileri açısından yakın dönemde görülen bazı olumsuzlukların düzelme sürecinde olduğuna, gelecekte Türkiye, bölge ve dünyaya yarar getirecek gelişmeler kaydedileceğine inandığını söyledi.

Ağar, bir gazetecinin, Kurtlar Vadisi filminin Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin sorusunu yanıtlarken de Türkiye ve ABD askerlerinin hiç karşı karşıya gelmediklerini, birçok yerde omuz omuza olduklarını belirtti.

Ağar, "Ancak, son Süleymaniye olayının Türk kamuoyunda derin bir kırıklık yarattığı aşikardır. Bunun mutlak tamiri gerekmektedir. Uzun vadede daha farklı şekilde tamir olacağını değerlendiriyorum. Ancak bütün bu gelişmeler içinde siyasi sorumluluğu olan bizdeki hükümet çevrelerinin filmi beğenmeleri garibime gidiyor, beni güldürüyor.

Sonuçta bir sinema filmi olduğu gerçeğinden de uzak durmamak lazım"dedi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler