HABER

Ağca'nın tahliyesi Belçika basınında

Belçika'nın yüksek tirajlı gazeteleri, Ağca'nın tahliyesine ilişkin haber ve yorumlara geniş yer verdi.

BRÜKSEL (A.A) – Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden "Le Soir", gazeteci-yazar Abdi İpekçi cinayeti ve iki ayrı gasp suçundan hükümlü Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin haber ve yorumlara geniş yer verdi.

"Le Soir" gazetesi, konuya birinci sayfasında yer verirken, Papa II. Jean Paul'e suikast girişiminde bulunan Ağca'nın "esrarengiz mesih" görüntüsünü sürdürdüğünü yazdı.

Gazete, İtalya ve Türkiye'de toplam 29 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen Ağca'nın, "cazip öneriler sunan bazı cömert basın organlarına" açıklamalarda bulunmasının beklendiğini yazarak, "ömrü yalan söylemekle geçen bir kişinin anlattıklarına inanmanın zor olduğu" görüşünü yansıttı.

Ağca'nın, kendi yaşam öyküsünü kaleme almak, Amerikalı yazar Dan Brown ile birlikte roman yazmak, Afganistan;a giderek Usame Bin Ladin'i yakalamak gibi projeleri olduğuna da dikkat çekildi.

Mehmet Ali Ağca'nın "gazetecileri ve emniyet birimlerini parmağında oynatan bir hilekar" veya bir "ruh hastası" olduğu konusunda tereddütlerin sürdüğüne değinen gazete, kamuoyunun ve yakın çevresinin bu kişinin sırlarını çözemediğini belirtti.

Kendisine "imparator", "mesih" gibi unvanlar veren "megaloman" Ağca'nın, "son iki yıldır Türk adaleti tarafından zayıflatılan mafya, politika ve güvenlik birimleri bağlantılı derin devlet" ile ilişkilerinden söz eden "Le Soir", bu kişinin bir "tarikat lideri" veya "karizmatik entelektüel" olmadığına dikkati çekti.

Gazete Ağca'nın, öldürülmekten korktuğunu, ancak bunun nedenini açıklamadığını anlattı.

Geri Dön