HABER

Ağca'nın tahliyesi protesto edildi

Beyoğlu'nda toplanan bir grup, Papa suikastı sanığı ve gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesini protesto ederken, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını istedi.

İSTANBUL (İHA) - Ezilenlerin Sosyalist Partisi Girişimi üyesi bir grup, Galatasaray Meydanı'nda toplandı. "Kontrgerilla aramızda", "Dikkat, Ağca aramızda", "Katil aramızda" şeklinde sloganlar atan grup, çeşitli pankartlar taşıdı. Grup adına yapılan basın açıklamasında, Mehmet Ali Ağca'nın bugün tahliye olduğu hatırlatılarak, "Gazeteci Abdi İpekçi'yi öldüren ve Papa'ya suikast düzenleyen Ağca, Türkiye'deki 10 yıllık tutukluluğunun ardından tahliye edildi.

Ağca 1979 yılında askeri darbenin ön zamanlarında Abdi İpekçi'yi öldürerek gündeme geldi. Ağca, devletin iyi çocuklarından biriydi ve yurt dışına kaçırıldı. Yurt dışına çıktıktan sonra da tetikçiliğe devam etti ve Papa'ya suikast düzenledi. Ağca aynı zamanda hem Türkiye'de hem yurt dışında cezaevinde kalmış, katilliği tescillenmiştir. Ancak bu ülkede binlerce faili meçhul cinayetin yüzlerce tetikçisi serbesttir" ifadelerine yer verildi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

Geri Dön