Ahmedinecad tarihi ziyaretine başladı

BAĞDAT (İHA) - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad yaklaşık 30 yıl aradan sonra Tahran ve Bağdat arasındaki en üst düzey buluşmayı gerçekleştirmek üzere bugün başkente geldi.

Ahmedinecad, bu sabah yerel saatle 9.30 sıralarında Irak havaalanına geldi. Irak Dışişleri Bakanlığı'na ait bir araçla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hareket eden Ahmedinecad burada Cumhurbaşkanı Celal Talabani tarafından törenle karşılandı. Milli marşların çalınmasından sonra tören kıtasını denetleyen Ahmedinejad, Talabani ile protokolde bulunan iki ülke yetkilileriyle tokalaştıktan sonra görüşmeler için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdi. Ahmedinecad'ın yanındaki çok sayıda diplomat ve uzmandan oluşan heyet dikkat çekti.

Yerel saatle 10.30 sıralarında gerçekleşen resmi karşılama töreninde, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Cumhurbaşkanı yardımcıları Adil Abdülmehdi ve Tarık el-Haşimi'nin yanı sıra, Başbakan yardımcıları Behram Salih ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak el-Rubai de hazır bulundu.
Toplantıdan sonra bir açıklama yapan iki devlet başkanı, ekonomik, sosyal ve siyasi konularda mutabık kaldıklarını ifade etti. İran ve Irak halkları arasındaki ilişkinin iyi olduğunu söyleyen Ahmedinecad, bu ilişkilerin önümüzdeki dönemde daha da iyiye gideceğini birkaç kez yineledi.
Enerji, sağlık ve ticaret konularında pek çok anlaşma imzalaması beklenilen ziyaretin ilk gününde Ahmedinecad'ın, Iraklı şairlerle de bir araya geleceği öğrenildi.