HABER

Ahmedinejad: ABD hükümeti yargılanmalı

Ahmedinejad: ABD hükümeti yargılanmalı

Tahran (AA)- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD hükümetinin Irak'ta yaptıkları nedeniyle yargılanmasını istedi.

Barış İçin Asya Parlamentolar Birliği'nin 7. Genel Kurulu, İran'ın başkenti Tahran'da başladı.

Toplantının açılışında konuşan Ahmedinejad, "Dünyada güvensizlik gittikçe artmaktadır. Bu da bağımsız milletleri tehdit etmekte ve kimliklerini çiğnemektedir" dedi.

Ahmedinejad, Filistin'de yaşananlara değinirken de "Bugün dünyada Filistin trajedisinden daha hazin bir olay yoktur. Filistin, dünyadaki zalimane ilişkilerin bir sembolüdür" diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nin bu güne kadar Filistin milletinin hakkını korumak için hiçbir olumlu adım atamadığını belirten Ahmedinejad, "İsrail ise BM kararlarına hiçbir zaman uymadı. Bunun yanında bazı büyük güçler veto hakkını kullanarak bu sahte rejimi desteklemeye devam ediyorlar. BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkı varken bu bölgede hiçbir zaman güvenlik ve barış sağlanamaz" dedi.

Ahmedinejad, Irak konusuna değinirken de işgalden sonra bu ülkede güvensizliğin arttığını belirtti.

İşgal güçlerinin Irak topraklarına girmesinden sonra yüzbinlerce insan öldüğünü vurgulayan Ahmedinejad, "Mevcut ABD hükümeti, Irak'ta terörü artırma, masum insanları katletme ve dünya kamuoyunu aldatma suçlarından yargılanmalı. Amerika'yı yargılamadan dünyada barış ve güvenliği beklemek mümkün mü?" diye konuştu.

"Zorba güçlere karşı dünya milletlerinin nefreti artmaktadır" diyen Ahmedinejad, "Biz Asya ülkeleri olarak, uluslararası arenada adalet temelli yeni bir düzenin kurulmasını istiyoruz. Bütün insanlık bunu istiyor" dedi.

Büyük güçlerin baskısı altındaki uluslararası kurumlara güvenmediklerini ifade eden Ahmedinejad, mevcut sorunların bu kurumlar tarafından çözülemeyeceğini savundu ve Asya ülkelerinin "Asya Meclisi" kurmasını önerdi.

3 gün sürecek toplantıda üye ülkelerin "Asya Meclisi" oluşturmaları konusu da gündeme gelecek.

Toplantıya Türkiye'den, AK Parti Elazığ Milletvekili Abdulbaki Türkoğlu katılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön