Ahmedinejad: ABD saldırısı uzak bir ihtimal

Tahran - AA- İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, muhtemel ABD saldırısını "uzak bir ihtimal" olarak gördüğünü söyledi.

Yarın başlayacağı Irak ziyareti öncesinde bir grup Iraklı gazeteciyi kabul eden Ahmedinejad, ABD'nin İran'a olası saldırısı konusundaki görüşünün sorulması üzerine, "Böyle bir saldırıyı çok uzak bir ihtimal olarak görüyorum" dedi.

ABD'nin şimdiye kadar girdiği hiçbir çatışma ve savaşta başarılı olamadığını söyleyen Ahmedinejad, "ABD ordusunun güçlü olduğu yönünde propaganda yapılıyor ama aslında ABD ordusu güçlü bir ordu değil. ABD yöneticileri ordunun güçlenmesine izin vermiyor. ABD ordusu güçlü olsa bile İran halkıyla çatışmayı göze almasını ben uzak bir ihtimal olarak görüyorum. Bundan hiçbir kaygımız yok" diye konuştu.

Ahmedinejad, ABD ordusu vaya başka bir gücün İran'a saldırmak istemesi durumunda buna verecekleri cevabın "çok açık" olduğunu kaydetti.Mahmud Ahmedinejad, Washington yönetimi için en iyi yolun, bölge halkıyla dostluk kurmak ve bölge milletlerinin haklarına saygı duymak olduğunu da belirtti. Ahmedinejad yarın, 2003'ten beri ABD işgali altında bulunan Irak'a resmi bir ziyarette bulunacak.
16:10 01/03/08
"