HABER

Ahmedinejad konuştu, salon boşaldı

BM genel kurulunda konuşan Ahmedinejad, 11 Eylül saldırısını ABD'nin yaptığını söyleyince, salon bir anda boşaldı.

Ahmedinejad konuştu, salon boşaldı

NEW YORK (İHA) - İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmada 11 Eylül saldırılarının ABD hükümetinin düzenlediği yönündeki iddiaları dile getirinde başta ABD heyeti olmak üzere birçok ülkenin delegeleri genel kurul salonunu boşalttı.

Birleşmiş Milletler 65. Genel Kuruluna hitap eden İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, çoğu insanın 11 Eylül saldırılarının arkasında ABD hükümetinin olduğuna inandığını söyledi. Bunun üzerine ABD heyeti salonu terk etti, 27 AB ülkesinin tamamının delegeleri de ABD heyetini takip etti. Ahmedinejad konuşmasında birçok ABD hükümet yetkilisinin ve devlet adamının, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ve ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a düzenlenen saldırıları El Kaide militanlarının düzenlediğine inandığını söyledi. Bu konudaki bir başka iddiayı dile getiren Ahmedinejad, "ABD hükümetindeki bazı kesimler gerileyen Amerikan ekonomisini düzeltmek ve Siyonist rejimi koruma amacıyla Ortadoğu'yu kontrol altında tutmak için saldırıyı orkestra etti" dedi. Ahmedinejad konuşmasında İsrail'den sık sık 'Siyonist rejim' diye bahsetti. Ahmedinejad ayrıca Amerikan halkının çoğunluğunun ve birçok ülkedeki siyasilerin bu görüşle hemfikir olduğunu belirterek gerçeklerin ortaya çıkarılması için BM'den bu konuda bağımsız bir komisyon kurmasını istedi.

Konuşmasında 11 Eylül'ün yıldönümündeki Kuran-ı Kerim yakma girişimlerine de yer veren Ahmedinejad, "Çok kısa bir süre önce dünya çirkin ve insanlık dışı davranış olan Kuran-ı Kerim'in yakılmasına şahit olmuştur" dedi. İran ulusu adına bütün kutsal kitaplara ve onlara inananlara saygı duyduğunu söyleyen Ahmedinejad yanında getirdiği Kuran-ı Kerim ve İncil'i havaya kaldırarak, "İşte Kuran, işte İncil. Her ikisine de saygı duyuyorum" dedi.

11 Eylül'ün yıldönümünde Florida'daki bir kilisenin papazı Kuran-ı Kerim yakacağını açıklamış sonradan vazgeçmişti. Ancak ABD'de aşırı dinci bir grup Kuran-ı Kerim'i yakmış ve bu görüntüleri internete vermişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön